Młodzież zaskoczyła mistrza świata

Pływanie. 250 zawodników, wśród nich medalista mistrzostw świata Radosław Kawęcki, rywalizowało w Pucharze Rycerza Kmity w Zabierzowie.

Mistrz globu na 200 m stylem grzbietowym na krótkim basenie i wicemistrz na długim, został zaproszony jako gość specjalny, ale wziął też udział w zawodach. Wygrał wszystkie swoje konkurencje: 50 m st. dowo­lnym, 100 zmiennym, 50 i 200 m grzbietowym. Był też w składzie „sztafety mistrzów”, w której popłynął również dwukrotny olimpijczyk Konrad Gałka.

– Dla mnie to było miłe doświadczenie. Choć przyznaję, że nie spodziewałem się aż takiego zainteresowania młodzieży moją osobą – mówi Kawęcki, który rozdał mnóstwo autografów i pozował do wielu zdjęć z zawodnikami. Na koniec wcielił się w rolę „sierotki”, losując wśród uczestników cenne nagrody.

Klasyfikację drużynową wygrał AZS AGH Kraków, zdobywając 16 medali: 7 złotych, 6 srebrnych i 3 brązowe. Najlepiej z tego grona w najstarszej grupie (16 lat i starsze) spisały się: Natalia Paw­laczek, najszybsza na 50 i 100 m st. dowolnym i 2. na 50 m mot., oraz Marcelina Radliń­ska, która wygrała na 100 i 200 m motylkowym.

Ta ostatnia konkurencja miała dodatkową rangę – była Memoriałem Rycerza Kmity. Wśród mężczyzn zwyciężył w niej Dominik Cięż­ko­w­ski (Jordan Kraków). Trzykrotnie na podium stawała Magdalena Bazyl (Aquarius Myśle­ni­ce), wygrała na 50 i 200 m „ża­- ­­b­­ką”, a na 100 zmiennym była 3.