Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowa wirtualna firma

BAJA
Zakończenie warsztatów webmasterów. Fot. Archiwum uczestników projektu.
Zakończenie warsztatów webmasterów. Fot. Archiwum uczestników projektu.
Warsztaty fotograficzne i dziennikarskie, tworzenie stron www, zajęcia z grafiki komputerowej, organizacja imprez, opracowanie kalendarza, kursy tańca – to tylko niektóre działania, jakie podjęła młodzież z Brzozowej w gminie Gromnik. Efektem tych działań jest nie tylko rozwój i integracja młodzieży, ale również odpłatne zlecenia.

Zakończenie warsztatów webmasterów. Fot. Archiwum uczestników projektu.

BRZOZOWA

25 – osobowa grupa młodych ludzi z Brzozowej i Słonej, uczniów gimnazjów w Gromniku i Siemiechowie oraz techników i liceów z powiatu tarnowskiego bierze udział w projekcie „Brzozowa S.A.” Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w ramach Programu „Równać Szanse 2010” Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności. Projekt realizuje OSP w Brzozowej.


Uczestnicy projektu z koordynatorami

Pomysłodawcą przedsięwzięcia był Zbigniew Gotfryd, prezes OSP, przedsiębiorca w branży budowlanej, kiedyś dyrektor szkoły. Do swojego pomysłu przekonał żonę, Krystynę, nauczycielkę miejscowej szkoły podstawowej oraz kilkoro młodych ludzi.

Projekt „Równać Szanse 2010” spodobał się i młodzieży i rodzicom. Przygotowany wniosek uzyskał dofinansowanie w wysokości 50 tys. zł. Był jednym z 21, które zostały zakwalifikowane do programu i jednym z dwóch opracowanych przez jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Na potrzeby młodych ludzi przystosowano pomieszczenia w Domu Ludowym w Brzozowej.

Projekt rozpoczął się 1 czerwca 2010 roku i potrwa do listopada tego roku. Już odbyły się m.in. zajęcia poświęcone tworzeniu stron www, warsztaty fotograficzne i dziennikarskie, młodzi ludzie uczyli się przygotowywać logo, certyfikaty, wizytówki, zaproszenia. Stworzyli też oficjalną stronę Brzozowej www.brzozowa-sa.pl.

Nabycie tych wszystkich umiejętności zachęciło młodzież do stworzenia własnej firmy „Brzozowa S.A.” Jednym z jej pierwszych „zleceń” było przygotowanie i obsługa loterii fantowej podczas obchodów 85-lecia OSP w Brzozowej. Uczestnicy projektu promowali swoją firmę i fotografowali imprezę.

- Powoli przełamujemy stereotyp, że w Brzozowej nic się nie dzieje. Coraz więcej ludzi dowiaduje się o naszych działaniach, dzięki stronie internetowej reklamujemy Brzozową i siebie. To jest wspaniałe uczucie! – uważa Mariola, jedna z uczestniczek projektu.
Kolejnymi pomysłami były kurs tańca towarzyskiego i Kalendarz Strażacki na rok 2011, który opracowali graficy biorący udział w warsztatach. Przygotowali także własne kartki świąteczne, które wysyłali do sponsorów i przyjaciół.

Uczestnicy projektu spotykają się też raz w miesiącu, na warsztatach z cyklu „Jak założyć i prowadzić własną firmę”. Ponadto co tydzień są spotkania dla chętnych. - Nasze spotkania są zawsze pełne humoru, a my zaczęliśmy się poznawać od innej strony. Przepadły wcześniejsze uprzedzenia, gdy przyszło razem zmierzyć się z jakimś zadaniem - podkreśla Klaudia.


Wydanie Kalendarza Strazackiego 2011

- Jesteśmy prawie na półmetku realizacji projektu „Brzozowa S.A.”. Wszyscy jesteśmy bardzo zaangażowani i każde zadanie staramy się wykonać jak najlepiej. Mamy nadzieję, że kolejne miesiące również upłyną nam ciekawie, zacieśnimy więzi między sobą, będziemy pozbywać się kompleksów, które wciąż w nas drzemią – mówi Dawid.

Uczestnicy projektu mają też już pierwsze indywidualne sukcesy. Zdjęcia jednej z uczestniczek ukazały się w ostatnim numerze ogólnopolskiego miesięcznika „Strażak”. Jeden z chłopców otrzymał zlecenia tworzenia stron www dla firm, kolejny opracował projekt graficzny wizytówek dla przedsiębiorcy z Belgii, inny tworzy folder reklamowy dla jednej z placówek oświatowych w Krakowie. Informacje o działalności „Brzozowej S.A” regularnie ukazują się w kwartalniku „Nowinki Gminy Gromnik”.

Partnerami w realizacji projektu są: GOK w Gromniku, sołtys Brzozowej Wojciech Gądek, proboszcz parafii w Brzozowej ks. Stanisław Wojtas i rodzice uczniów.

(BAJA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski