Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowy Dom Kultury im. A. Bursy czeka przeprowadzka?

Redakcja
- Mam nadzieję, że miasto wycofa się z tego pomysłu. Dom kultury działa w tym miejscu od 40 lat i taka przeprowadzka nie jest korzystna - mówi radny Marek Hohenauer.

Placówka jest bardzo aktywna, bo od września 2010 do maja 2011 zorganizowała 65 imprez, w których wzięło udział ponad 13 tysięcy osób Fot. Anna Kaczmarz

MISTRZEJOWICE. Tutaj na zajęcia przychodzi ponad tysiąc dzieci i młodzieży. Urząd Miasta szuka oszczędności

Wydział Edukacji poinformował o takiej możliwości dyrekcję, ponieważ szuka oszczędności w wydatkach na funkcjonowanie szkół i placówek oświatowych. Jednym ze sposobów ma być wyprowadzanie placówek samorządowych z budynków nie będących własnością gminy, a za które miasto płaci czynsz. W tym przypadku chodzi o lokal Spółdzielni Mieszkaniowej Mistrzejowice. Roczny koszt wynajmu wynosi 80 tysięcy złotych, ale obejmuje on zarówno dom kultury jak i XXI LO im. Witkacego, działające tu od 1991 r.

Problem polega na tym, że w Mistrzejowicach brakuje budynków gminnych, które nadawałyby się na działalność domu kultury. Pojawił się propozycja, żeby MDK wraz z XXI LO przenieść do budynku na os. Jagiellońskim, gdzie jedno piętro zajmie gimnazjum, które obejmą opieką siostry Salezjanki, a resztę liceum o profilu artystycznym i MDK. Radny z Mistrzejowic uważa, że nie jest to dobry pomysł: - Tuż obok na os. Kalinowym działa MDK im. Korczaka. Będą się dublować, a na Tysiąclecia zostanie puste miejsce - podkreśla Marek Hohenauer.

Przeprowadzka będzie też kosztować, bo przez 40 lat MDK im. Bursy zaadaptował do swoich potrzeb pomieszczenia. Działa tu m.in. słynna Scena "i" w pełni przystosowana do profesjonalnych widowisk (m.in. pełne zaciemnienie, kotary, oświetlenie, nagłośnienie, podesty, rozkładana podłoga baletowa), o powierzchni 170 m kw. z miejscami na widowni do 150 osób. Dzięki kompletowanej przez lata scenie, odbywały się takie przeglądy jak Międzynarodowe Spotkania Młody Teatr Bez Granic czy Festiwal Artystyczny Młodzieży (relację z XXXI finału opisywaliśmy w "Dzienniku Polskim").

Obecnie MDK im. Bursy może pochwalić się 1014 stałymi uczestnikami zajęć i 81 zespołami artystycznymi. Placówka jest bardzo aktywna, bo od września 2010 do maja 2011 zorganizowała 65 imprez, w których wzięło udział ponad 13 tysięcy osób. "Absolwenci i aktualni uczniowi Liceum uważają, lata spędzone w Szkole i Domu Kultury za najlepsze w życiu (można sprawdzić poprzez ankiety). Rozdzielenie placówek, spowoduje, że młodzież o określonej wrażliwości nie znajdzie dla siebie właściwego miejsca na "dorastanie" - stwierdza w interpelacji do prezydenta Krakowa Marek Hohenauer.

Dyrekcja MDK im. Bursy, który podlega Wydziałowi Edukacji UMK, wstrzymała się od komentarza.

(PP)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski