Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młynówka Królewska: zapomniany fragment otaczają bloki

Małgorzata Mrowiec
Przy ul. Filtrowej, w bezpośrednim sąsiedztwie Młynówki Królewskiej szykuje się budowa osiedla
Przy ul. Filtrowej, w bezpośrednim sąsiedztwie Młynówki Królewskiej szykuje się budowa osiedla Anna Kaczmarz
Bronowice. Przy ulicy Filtrowej, która jest częścią parku, znikną ostatnie zielone tereny i widok na Wzgórze św. Bronisławy

Od połowy lat 90. Kraków ma park historyczno-krajobrazowy Młynówka Królewska. Nietypowy - to trakt długości ok. 8,5 km. Od 1998 r. trwało jego urządzanie, zaczęto dbać o zieleń.

Jeden z fragmentów Młynówki do dziś jednak funkcjonuje jak zapomniany: nie ma tam żadnych urządzeń, które powinien mieć park, częściowo przez większość sezonu jest zarośnięty, a w dodatku od pewnego czasu zaczyna obrastać inwestycjami mieszkaniowymi. To odcinek od osiedla Widok (Bronowice Małe) do mostku w rejonie Mydlnik.

- Dla części Młynówki w Bronowicach i Mydlnikach od początku było planowane urządzenie jak najbardziej naturalne, bo trakt wiedzie częściowo skrajem pól, nad korytem rzeczki. Od Mydlnik w kierunku miasta, do mostku wykonano fragment parku, ale dalej zatrzymano się jakby w pół kroku - mówi Wojciech Hausner, członek Towarzystwa Przyjaciół Bronowic.

Jak wymienia, na zapomnianym fragmencie, gdzie Młynówka biegnie ul. Filtrową, wchodzi bitą drogą między siedzibę Krakowskich Wodociągów i ogródki działkowe, a dalej prowadzi brzegiem pól - potrzebna jest alejka wysypana kamieniem, ławki, siłownia. Gdyby jeszcze było oświetlenie, można by ten odcinek odwiedzać nie tylko do zmroku.

Na tę trasę chętnie wybierają się w wolnym czasie okoliczni mieszkańcy, a turystów zaprasza tu wyznaczony szlak po Bronowicach i Mydlnikach. Lądują jednak oni na dziurawej, bitej drodze (uzupełnianej gospodarskim sposobem gruzem) albo w pokrzywach na dalszej trasie. Stosunkowo nową "atrakcją" jest wgląd w niedawno zbudowane osiedle przy ul. Lindego - z jego balkonami z wywieszonym praniem itp. Takich widoków na tej trasie przybędzie.

Właśnie pojawiła się koparka przy ul. Filtrowej, na wolnej dotąd od zabudowy przestrzeni i gdzie można było z Młynówki rzucać okiem na Wzgórze św. Bronisławy - między składem budowlanym a ul. Zygmunta Starego. Jak się okazuje, szykuje się tu budowa kolejnego osiedla, z budynkami o wysokości 9-13 metrów. Dla Młynówki Królewskiej jest tu plan miejscowy i sam park nie jest zagrożony zabudową, jednak nowe budynki będą wznoszone w jego bezpośrednim sąsiedztwie, obudują więc trakt spacerowy.

Radni Dzielnicy VI byli przeciwni tej inwestycji, jednak magistrat wydał decyzję o warunkach zabudowy. - Na szczęście domy będą niższe, niż dopuszcza tu studium (ono pozwala na budynki do 25 metrów). Inwestor będzie miał też wybudować chodnik od ul. Na Błonie do Zygmunta Starego i stworzyć ogródek jordanowski - mówi przewodniczący Rady Dzielnicy VI Bogdan Smok.

W magistrackim Wydziale Architektury tymczasem prowadzone są postępowania odnośnie ustalenia warunków zabudowy dla kolejnych czterech przedsięwzięć w rejonie ul. Filtrowej. Inwestorzy chcą budować tam zespoły domów wielo- i jednorodzinnych.

Park powoli zamieni się w wąską wstążkę chodnika między nowymi blokami i osiedlami domków? Jak informuje Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, budowanie parku Młynówka Królewska było realizowane do 2008 r. - tam, gdzie to zaprojektowano, etapami, na terenach miejskich. - A teraz wraz z uchwaleniem planów miejscowych dla Młynówki Królewskiej i zainteresowaniem dla niej ta inwestycja ma wrócić - mówi Pyclik.

Filip Szatanik, zastępca dyrektora Wydziału Informacji w Urzędzie Miasta Krakowa, dodaje natomiast, że Młynówka Królewska będzie jednym z priorytetów nowo powstającego Zarządu Zieleni Miejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski