Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej dzielnic w Krakowie? Są pierwsze inicjatywy w tej sprawie

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
W piątek 8 marca prezydencki klub Przyjazny Kraków ogłosi swój pomysł na zmniejszenie liczby dzielnic, najprawdopodobniej do 7. Już miesiąc temu propozycję powrotu do podziału Krakowa na 4 dzielnice (Śródmieście, Krowodrza, Podgórze i Nowa Huta) przedstawił Klub Jagielloński. Za takim rozwiązaniem opowiada się PiS. Obecnie Kraków ma 18 dzielnic.

Wszystko wskazuje na to, że zwolennicy zmniejszenia liczby dzielnic w Krakowie będą coraz częściej dochodzić do głosu. Wprawdzie miesiąc temu dyskusję na ten temat chciał rozpocząć Klub Jagielloński, ale jego opinia przeszła raczej bez echa. Może to zmienić prezydencki klub Przyjazny Kraków, który w piątek 8 marca przedstawi swój pomysł na zmniejszenie liczby dzielnic.

Nie wiadomo, czy będzie on tak radykalny jak propozycja Klubu Jagiellońskiego. Według nieoficjalnych informacji Przyjazny Kraków chce 7 dzielnic, bo tyle w Krakowie jest okręgów wyborczych w wyborach do Rady Miasta.Klub Jagiellońsk postuluje powrót do podziału miasta na cztery duże części: Śródmieście, Krowodrza, Nowa Huta i Podgórze, podobnego do tego z lat 1973-1990. Za takim podziałem miasta na dzielnice jest także PiS.

„Każda z nich zachowała do dziś pewną odrębność i dysponuje potencjałem koniecznym do sprawowania władzy na swoim obszarze. Cztery „stare dzielnice” wciąż są obecne w krajowej bazie podziału terytorialnego –TERYT, wyznaczają również podział obszarów właściwości czterech krakowskich sądów rejonowych.

Pod względem liczby ludności każda z trzech typowo mieszkalnych dzielnic (poza Śródmieściem) lokowałaby się wśród 20 największych miast w Polsce. Podgórze, liczone jako całość Krakowa na południe od Wisły, z ponad ćwierć miliona stałych mieszkańców jest większe od takich miast wojewódzkich jak: Olsztyn, Kielce oraz Rzeszów. Czy Podgórze naprawdę nie zasługuje na to, żeby samo zarządzać swoimi przedszkolami i mieszkaniami komunalnymi?” pisze Paweł Łapiński na stronie internetowej Klubu Jagiellońskiego.

Bez względu na to, jak skończy się dyskusja o krakowskich dzielnicach, na jej rozpoczęcie jest właściwy czas. Do następnych wyborów samorządowych pozostało blisko pięć lat i dobrze byłoby np. na dwa lata przed nimi ostatecznie zdecydować o liczbie, roli i znaczeniu jednostek pomocniczych Krakowa.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Barometr Bartusia. Na konsumpcji długo nie pociągniemy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski