Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej młodych bez pracy

Bogusław Kwiecień
Gimnazjaliści z Witkowic już wiedzą, gdzie chcą uczyć się dalej
Gimnazjaliści z Witkowic już wiedzą, gdzie chcą uczyć się dalej Bogusław Kwiecień
Małopolska zachodnia. W ostatnich dwóch latach nastąpił spadek bezrobocia wśród młodych ludzi do 25 roku życia. Wybierają szkoły zawodowe, po których łatwiej znaleźć zatrudnienie. Także za granicą

W powiatach chrzanowskim, oświęcimskim i wadowickim spada w ostatnich trzech latach bezrobocie wśród ludzi do 25 roku życia. Absolwentom szkół lub uczelni zawodowych, którzy posiadają fach w ręce, łatwiej jest znaleźć pracę niż kilka lat temu.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Oświęcimiu w styczniu było zarejestrowanych 977 bezrobotnych w wieku do 25 lat.

W ciągu minionego roku w powiecie chrzanowskim liczba osób bez pracy w tym wieku zmniejszyła się o 480, a w wadowickim o 594. Jak zaznacza Jerzy Kasprzyk, zastępca dyrektora PUP w Chrzanowie, odnotowano też spadek w ogólnej liczbie bezrobotnych. W styczniu 2015 r. w powiecie chrzanowskim było ich 15,8 proc., podczas gdy rok wcześniej 19,4 proc.

Zdanien Piotra Szyndlera, zastępcy dyrektora oświęcimskiego urzędu pracy, powodów takiego spadku jest kilka. Wylicza m.in. niż demograficzny, emigrację za granicę, różne programy aktywizacji prowadzone przez PUP oraz zmianę w szkolnictwie zawodowym.

- Przy okazji spotkań z młodymi ludźmi zawsze podkreślam, że im więcej posiadają kwalifikacji, ukończonych kursów i szkoleń, tym mają większe szanse na znalezienie pracy - mówi Szyndler.

Młodzi coraz częściej, wybierając szkołę, kierują się zapotrzebowaniem rynku pracy. Ten trend widać było na Powiatowych Targach Edukacyjnych, które odbyły się w Oświęcimiu.

Kacper Grabowski, gimnazjalista z Brzeszcz szukał ofert związanych z nauką zawodu mechanika. - Znam kilka osób, które taki kierunek skończyły i zaraz po szkole miały pracę - mówi gimnazjalista.

Z kolei Łukasz Zakrzowiecki z Zespołu Szkół nr 1 w Oświęcimiu chce uczyć się dalej w technikum w klasie informatycznej. Nie wyklucza po zdaniu matury podjęcia studiów, ale najpierw chce zdobyć zawód. Informatyki chce uczyć się także Piotr Chwierut, gimnazjalista z Wit-kowic (gm. Kęty).

Przedstawiciele szkół podczas targów przekonywali, że ich placówki starają się nadążać za potrzebami rynku pracy. - Współpracujemy z PUP, analizujemy rynek pracy - mówi Dorota Dziedzic, nauczycielka w Powiatowym Zespole nr 5 Szkół Budowlanych w Oświęcimiu. - Stąd m.in. w ubiegłym roku otwarliśmy kierunek - technik urządzeń energetyki odnawialnej.

Naukę zaczęło na nim 16 osób. Inna nowość w tej szkole to mechanik motocyklowy. Kolejny popularny ostatnio kierunek to monter sieci i instalacji sanitarnych. - Często jest tak, że młodzi kończą takie kierunki i wyjeżdżają do pracy za granicę - dodaje Dziedzic.

Renata Głąb, nauczycielka z Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, podkreśla, że technikum i szkoła zawodowa od dwóch lat mają nabór na wszystkie kierunki. Ciekawostką jest fakt, że stolarki czy obróbki skrawaniem uczą się już także dziewczyny.

Korzystna tendencja
* W PUP w Oświęcimiu w styczniu 2015 r. w grupie bezrobotnych do 25 roku życia było zarejestrowanych 977 osób na ogólną liczbę 5985. W styczniu 2014 r. ludzi młodych było 1497 (na 7494), a w styczniu 2013 r. 1672 (7145).
* W rejestrach chrzanowskiego PUP w styczniu br. było 965 bezrobotnych do 25 roku życia na ogólną liczbę 6104. W styczniu 2013 r. było 1445 (7432), a w tym samym czasie 2013 r. 1534 (7456)
* W PUP w Wadowicach w styczniu 2015 r. było zarejestrowanych 1417 młodych ludzi w wieku do 25 lat na 6776. W styczniu ub. roku 2011 (8160), a w 2013 r. 2204 (8568).
* Z tzw. barometru zawodów dla Małopolski zachodniej wynika, że w 2014 r. najłatwiej było znaleźć pracę kierowcom samochodów ciężarowych. Ponadto duże szanse na zatrudnienie mieli diagności samochodowi, szefowie kuchni, samodzielni księgowi, pielęgniarki, brukarze, ślusarze, fryzjerzy.
Z kolei problemy ze znalezieniem pracy mieli kelnerzy, kucharze, technicy elektrycy, nauczyciele nauczania początkowego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski