Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej Polaków, więcej Małopolan

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Anna Kaczmarz
Demografia. O ponad 3,6 tys. osób wzrosła liczba mieszkańców naszego regionu w ubiegłym roku. W całym kraju ubyło 4 tys. Polaków.

- Nie jest dla nas zaskoczeniem, że Małopolska jawi się wielu osobom jako jeden z najatrakcyjniejszych regionów w naszym kraju. Młodzi ludzie przyjeżdżają tu na studia, bo mamy najlepsze uczelnie wyższe w Polsce. Po zakończeniu edukacji wielu z nich decyduje się tu pozostać, bo wiedzą, że nie będą mieli problemu ze znalezieniem pracy - tak najnowsze dane demograficzne Głównego Urzędu Statystycznego komentuje marszałek województwa małopolskiego, Jacek Krupa.

Małopolska to po Mazowszu drugie w Polsce województwo, które może pochwalić się najwyższym dodatnim saldem migracji. Do naszego regionu napływa więcej mieszkańców, niż z niego wyjeżdża. W ubiegłym roku liczba ludności naszego regionu wzrosła o 3672 osoby. Mazowszu przybyło prawie 13 tys. mieszkańców. Najszybciej wyludnia się Śląsk, dziś mieszka tam o ponad 4,5 tys. osób mniej niż jeszcze rok temu. Spory spadek liczby mieszkańców mają także województwa lubelskie (o ponad 4 tys.) i warmińsko-mazurskie (o niemal 3 tys.).

Małopolska znalazła się też w gronie zaledwie pięciu województw, które - mimo zmniejszającej się liczby ludności w Polsce - wciąż mają dodatni przyrost naturalny. W ubiegłym roku w naszym regionie urodziło się o 5615 osób więcej niż zmarło. Lepszy bilans ma tylko Wielkopolska, w której przyrost naturalny sięgnął 5910 osób.

W skali ogólnopolskiej urodzeń było o prawie 6 tys. mniej niż zgonów, ale dzięki napływowi z zewnątrz liczba ludności w naszym kraju zmalała tylko o 4 tysiące.

Dane demograficzne GUS potwierdzają utrzymywanie się tendencji starzenia się polskiego społeczeństwa. W latach 1990-2016 aż o 3,5 mln zmniejszyła się liczba dzieci, które nie ukończyły jeszcze 15. roku życia. W ubiegłym roku w tym przedziale wiekowym było 5,77 mln dzieci (15 proc. ogółu społeczeństwa). Dla porównania, na początku tego stulecia dzieci stanowiły niemal 20 proc. ogólnej liczby ludności, a w 1990 roku - aż 25 proc.

Z drugiej strony rośnie liczba osób starszych, które ukończyły 65 lat. Obecnie jest ich 6,3 mln (czyli o 530 tys. więcej niż dzieci). 65-latkowie i starsi stanowią 16,4 proc. ogólnej populacji. W 2000 roku seniorzy stanowili 12,4 proc. społeczeństwa, a w 1990 roku - ok. 10 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski