Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej w budżecie na drogi

GM
W projekcie przyszłorocznego budżetu powiatu wadowickiego nie zapisano pieniędzy na inwestycje drogowe, które starostwo do tej pory realizowało wspólnie z gminami. Niektórzy gminni samorządowcy już narzekają, bo to głównie do nich mieszkańcy zgłaszają pretensje w sprawie dziurawych powiatowych dróg.

W najbliższych latach inwestycji na drogach zarządzanych przez starostwo będzie mniej. Fot. MIROSŁAW GAWĘDA

POWIAT WADOWICKI. Dla władz powiatu najważniejsza jest budowa szpitala

Do tej pory każdego roku powiat przeznaczał ok. 5 mln zł na inwestycje drogowe, które realizował wspólnie z gminami. Gminy dokładały drugą połowę. Udawało się dzięki temu wyremontować wiele km dróg i zbudować mnóstwo chodników. W przyszłym roku w kasie starostwa nie będzie specjalnej puli do podziału na gminy.

Z tego powodu podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie doszło nawet do małej awantury. Radny powiatowy z tego miasta Franciszek Penkala zarzucił burmistrzowi Tomaszowi Żakowi, że w niewystarczający sposób walczy w starostwie o pieniądze na remonty powiatowych dróg na terenie gminy Andrychów.

- Z taką polityką daleko nie dojedziemy, szczególnie na drogach powiatowych, panie burmistrzu. Jeśli Andrychów nie będzie stawiał wymagań przed starostwem, to nie będzie się rozwijał - mówi Franciszek Penkala. Dodał, że w poprzedniej kadencjach (był wtedy rzecznikiem ówczesnego burmistrza Andrychowa) sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. Andrychów walczył wtedy w starostwie o pieniądze na remonty powiatowych dróg na terenie tej gminy, a obecne władze miasta tego nie robią.

Starosta wadowicki Jacek Jończyk przyznaje, że sytuacja z remontami dróg powiatowych w gminach w przyszłym i kolejnych latach będzie rzeczywiście trudna. - Wójtowie i burmistrzowie zdają sobie sprawę z tego, że będziemy budować nowy szpitalny pawilon, to będzie priorytet inwestycyjny starostwa i rzeczywiście na drogi będziemy mieć mniej pieniędzy - mówi starosta Jacek Jończyk.

Starosta twierdzi co prawda, że rzeczywiście w projekcie budżetu nie ma sztywnej kwoty (jak do było w poprzednich latach) do podziału na inwestycje we wszystkich gminach, ale to nie oznacza, że takie inwestycje nie będą wykonywane.

Na pewno w przyszłym roku kontynuowany będzie remont drogi powiatowej Tomice - Brzeźnica na dwóch kolejnych odcinkach. Może to pochłonąć ok. 9 mln zł, ale starostwo dostanie dwie dotacje na ten cel.

Co z inwestycjami drogowymi na powiatowych drogach w innych gminach? - Otrzymaliśmy od wójtów i burmistrzów listę najpilniejszych potrzeb drogowych do wykonania na ich terenach. Pieniądze na remonty na pewno będą, inwestycje drogowe i chodnikowe będą realizowane, ale na pewno nie w tak dużym zakresie jak to było do tej pory - przyznaje starosta. O konkretach na razie nie chce jeszcze mówić, bo... ich nie ma. Budżet powiatu na 2012 rok nie został jeszcze uchwalony przez radnych.

(GM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski