Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej wyobraźni, więcej przeżyć

Redakcja
Uczestnikami byli uczniowie klas V i VI szkół podstawowych oraz gimnazjów z Krakowa i okolic. Przygotowywali prace plastyczne lub literackie, po polsku lub po angielsku. Nadesłano w sumie 147 prac.

Może nie tylko angielski

Konkurs pod hasłem "Ja i mój zagraniczny przyjaciel" ma na celu popularyzację języków obcych i zachęcanie do udziału w młodzieżowych wymianach międzynarodowych. Właśnie rozstrzygnięto jego szóstą edycję.

Konkurs od początku był tak pomyślany, że uczestnicy mogli się w nim podzielić refleksjami na temat własnych kontaktów z młodzieżą z innych krajów, ale też był otwarty dla osób, które takich doświadczeń jeszcze nie mają. Ci ostatni opisywali, jak wyobrażają sobie spotkanie z rówieśnikiem z zagranicy. - Jednak zroku narok więcej jest opisów rzeczywistych spotkań. Rosnąca popularność wyjazdów zagranicznych, wymian międzynarodowych znajduje odzwierciedlenie w____nadsyłanych pracach - mówi Anna Dranka z Centrum Młodzieży im. dra H. Jordana, które jest organizatorem konkursu.
Uczestnicy opisywali (w formie opowiadania, pamiętnika, a nawet wiersza) swoje przeżycia, bardziej osobisty kontakt z kolegą z zagranicy, przyjaźń. Przedstawiano np. przygody wspólnie przeżywane, zabawne historie wakacyjne. - Wcześniej raczej dominowały Niemcy, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone; teraz dużo jest prac związanych zGrecją iWłochami -ciepłymi krajami. To zapewne też świadczy otym, jak zmieniają się kierunki wyjazdów - zauważa Anna Dranka. Była także m.in. opowieść o chłopcu z Rosji, który przyjechał do Polski do krewnych, a na powrót musiał tutaj zarabiać. W niektórych pracach zagranicznymi przyjaciółmi stawali się zagraniczni sportowcy, przede wszystkim piłkarze. Wśród przedstawień plastycznych sporo było portretów, powtarzał się też schemat pracy podzielonej na pół: po jednej stronie autor, a po drugiej zagraniczny kolega, każdy w swoim rodzinnym mieście, ojczyźnie (niekiedy połączeni przez komputer i Internet). Nowością w tej edycji były zimowe elementy i Eskimosi (wcześniej dużo było prac z elementami afrykańskimi).
Organizatorzy konkursu rozważają wprowadzenie możliwości pisania prac w innym języku obcym niż angielski - prawdopodobnie zostanie to wprowadzone od następnej edycji.
Część nagród stanowiły 50-procentowe zniżki na kurs języka obcego. Nagrodzone prace plastyczne można przez dwa tygodnie oglądać w budynku CM przy ul. Helclów 23A. (MM)
W konkursie plastycznym w kategorii szkół podstawowych nagrody otrzymali: Michał Tarasek (SP 117), Julia Tomczak (SP 144) i Joanna Wałek (Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna), zaś w kategorii gimnazjów I miejsce zajęła Oliwia Janik (Gimnazjum w Jankowicach), II - Magdalena Szuflida (Gimnazjum 49), III - Wioletta Zawada (Gimnazjum w Jankowicach). W konkursie literackim za prace w języku polskim spośród uczniów szkół podstawowych nagrodzono: Patrycję Wójcik (SP 51), Anetę Lenard (SP 95) i Adama Piskorza (SP 155), a wśród gimnazjalistów I miejsce zajęła Joanna Sasin (Gimnazjum 23), II miejsce - Izabela Dubiel (Gimnazjum 11), III - Damian Łach (Gimnazjum 44). Za prace literackie w języku angielskim nagrody otrzymali Olaf Śnieżek (SP 155) i Michał Hardek (SP 144) oraz Joanna Ratajczak (Gimnazjum 53).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski