Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniejszy rygor parku. Nowe domy w otulinie

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Wszystkie wioski w gminie Sułoszowa mają nowe studium
Wszystkie wioski w gminie Sułoszowa mają nowe studium Fot. Barbara Ciryt
Sułoszowa już ma studium zagospodarowania, Skała i Jerzmanwoice czekają

Gmina Sułoszowa rozpoczyna przygotowania nowych planów zagospodarowania przestrzennego. Dzisiaj na sesji radni mają podjąć uchwały w sprawie opracowania planów miejscowych dla wszystkich gminnych wiosek. Jest to możliwe po ostatnim uchwaleniu innego dokumentu planistycznego - studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Po wielu próbach uzgodnień z Ojcowskim Parkiem Narodowym i Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Krakowie, które trwały od 2010 roku udało się w połowie lutego uchwalić studium.

Z uchwaleniem takiego samego dokumentu borykają się natomiast gminy Jerzmanowice-Przeginia oraz Skała. Mówią o szansach na uchwalenie studium w tym roku.

Mieszkańcy terenów leżących w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego zwracają uwagę, że ostatnio dyrekcja parku mniej kategorycznie patrzy na zagospodarowanie przestrzenne gmin, bo sama próbuje uzgodnić plan ochrony parku, który przy pierwszym wyłożeniu zablokowali mieszkańcy oraz samorządy.

Jednak konflikty na linii park gminy nie zaostrzył się. Przeciwnie samorządowcy przyznają, że negocjacje idą coraz sprawniej. W Sułoszowej podzielono studium na dwie części najpierw w 2014 roku zostało uchwalone dla tej części gminy, która jest poza otuliną parku, a następnie ta w granicach parku i jego otulinie, czyli część Sułoszowej I i II oraz część Wielmoży i Woli Kalinowskiej.

- Początkowo uzgodnienia szły opornie. Był taki moment, że wykonawca dokumentu chciał zrezygnować z dokończenia prac, bo pięcioletnia umowa znacznie się przeciągała. W końcu udało się uzyskać wszystkie pozytywne uzgodnienia i uchwaliliśmy studium - mówi Stanisław Gorajczyk, wójt Sułoszowej. Podkreśla, że wiele z tych terenów, które mieszkańcy chcieli przeznaczyć na budowlane udało się zrealizować. - Nie powiem, że zostało uwzględnione w stu procentach, ale niewiele do tego brakuje. O około 30 proc zwiększyły się tereny budowlane w otulinie OPN - wylicza wójt.

W weekend przeprowadził zebrania w z mieszkańcami, na których byli obecni przedstawiciele parku. Dyrektor parku Rudolf Suchanek zobowiązał się, że wszelkie uzgodnienia w studium, będą honorowane podczas uzgadniania planów zagospodarowania przestrzennego. Być może taki zapis znajdzie się także w opracowywanym obecnie planie ochrony parku.

W gminie Skała prace nad studium trwają od 2014 rok. - Pierwsze uzgodnienia nie dały pozytywnej akceptacji dokumentu. Uwagi OPN i RDOŚ uwzględniamy i jeszcze raz wyślemy do konsultacji. Jest szansa, że zrobimy to do połowy kwietnia i jeśli wszystko dobrze pójdzie to może się udać uchwalenie studium w tym roku - mówi Sylwia Seweryn, inspektor w Referacie Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta i Gminy Skała.

W Jerzmanowicach uzgodnienia trwają dłużej. Zaczęły się w 2012 roku i już dwukrotnie park zakwestionował zapisy studium. - Ale jest szansa na powodzenie. Ostatnio na zebraniu wiejskim w Sąspowie powiedział o tym dyrektor OPN. Zapewnił, że ma dla nas pozytywną opinię - mówi Adam Piaśnik, wójt Jerzmanowic-Przegini.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski