Moc atrakcji ze Świętym Mikołajem

PS
Tegoroczne Targi Bożonarodzeniowe w Rynku Głównym mają wyjątkowo atrakcyjną oprawę. Niemal każdego dnia na głównej estradzie pod Wieżą Ratuszową odbywają się koncerty, prezentacje i finały konkursów.

Otwarcie Targów Bożonarodzeniowych Fot. Monika Stachnik-Czapla

Targi Bożonarodzeniowe 2010

Otwarcie targów odbyło się 27 listopada z udziałem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, któremu towarzyszyło ogłoszenie wyników konkursu pt. "Mój Przyjaciel Smok Wawelski", a także spektakl prezentujący legendę o Świętym Mikołaju, zorganizowany przez Fundację Polonia Celeberrima.

Na konkurs "Mój Przyjaciel Smok Wawelski", zorganizowany przez firmę Artim i Biuro Promocji Regionu, wpłynęło ponad 400 prac. - Konkurs skierowany był do dzieci w wieku do 13 lat, które miały za zadanie napisanie opowiadań i wierszy lub stworzenie prac plastycznych ze Smokiem Wawelskim w roli głównej - podkreśla Roman Gawrysiak, prezes firmy Artim. - Uczestnicy mogli napisać opowiadanie, wiersz, limeryk albo stworzyć pracę plastyczną. Smok Wawelski pojawił się też w komiksach i prawie osiemdziesięciu pracach literackich - rymowanych lub prozą.

Tego dnia dzieci wysyłały podczepione do baloników listy do św. Mikołaja. 2 grudnia odbył się w Rynku Głównym korowód szopek, których twórcy przeszli wzdłuż Sukiennic na targową estradę, gdzie prezentowali swoje urokliwe dzieła. Nazajutrz odbyła się prezentacja kolejnej edycji dukata krakowskiego, wybijanego z okazji targów i nawiązującego do legendy o Smoku Wawelskim.

Oczekiwanym nie tylko przez najmłodszych mieszkańców miasta wydarzeniem był przyjazd 3 grudnia do Krakowa Mikołaja z Rovaniemi w Laponii, któremu towarzyszyło 100 motomikołajów. Dostojny gość powitany został przed magistratem przez włodarzy miasta i następnie rozdawał paczki na estradzie targów, prezentując m.in. bullę potwierdzającą listy otrzymane od krakowskich dzieci.

Dwa dni później krakowianie mieli z kolei okazję uczestniczyć w barwnej prezentacji gminy Zielonki. 11 grudnia estrada targów Bożonarodzeniowych gościła zespoły z Wilna oraz Ukrainy uczestniczące w międzynarodowym projekcie "Mosty między miastami". Następnego dnia pojawili się przed nią krakowscy kupcy, wysłuchując orędzia kupieckiego, wygłoszonego w ramach Święta Kupca przez Wiesława Jopka, prezesa Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.

Okazję do zapoznania się z tradycyjnymi regionalnymi wyrobami stanowiła w dniu 18 grudnia prezentacja "Wigilijny Małopolski Smak", organizowana przez Samorząd Województwa Małopolskiego, w której inauguracji uczestniczył wicemarszałek Wojciech Kozak. Jeszcze tego samego dnia Grupa Teatralna "Adalex", nawiązująca do świetności dawnego Teatru Kolejarza, przedstawiła na targach jasełka według "Betlejem polskiego" Lucjana Rydla. Jedną z atrakcji targowych były pokazy mody z udziałem modelek Rores Models, które odbyły się 28 listopada i 17 grudnia.

- Życzę państwu zdrowych, spokojnych świąt w otoczeniu tych, którzy są najbliżsi państwa sercom - mówił 19 grudnia z estrady targów prezydent Krakowa, który łamał się następnie opłatkiem z mieszkańcami Krakowa. Dwa dni później krakowianie podziwiali tradycyjny korowód kolędniczy zorganizowany przez Stowarzyszenie Folklorystyczne Teatr Regionalny (więcej na str. VII). 24 grudnia o godz. 12 organizatorzy targów - Krakowska Kongregacja Kupiecka, Fundacja Promocji Kultury Miasta Krakowa i firma ARTIM - zapraszają pod pomnik Adama Mickiewicza na happening "Dziady polskie" według inspiracji Wieszcza, w wykonaniu Stowarzyszenia Kulturalnego Teatr Regionalny.

(PS)

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie