Otwarcie Targów Bożonarodzeniowych Fot. Monika Stachnik-Czapla
Targi Bożonarodzeniowe 2010
Otwarcie targów odbyło się 27 listopada z udziałem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, któremu towarzyszyło ogłoszenie wyników konkursu pt. "Mój Przyjaciel Smok Wawelski", a także spektakl prezentujący legendę o Świętym Mikołaju, zorganizowany przez Fundację Polonia Celeberrima.
Na konkurs "Mój Przyjaciel Smok Wawelski", zorganizowany przez firmę Artim i Biuro Promocji Regionu, wpłynęło ponad 400 prac. - Konkurs skierowany był do dzieci w wieku do 13 lat, które miały za zadanie napisanie opowiadań i wierszy lub stworzenie prac plastycznych ze Smokiem Wawelskim w roli głównej - podkreśla Roman Gawrysiak, prezes firmy Artim. - Uczestnicy mogli napisać opowiadanie, wiersz, limeryk albo stworzyć pracę plastyczną. Smok Wawelski pojawił się też w komiksach i prawie osiemdziesięciu pracach literackich - rymowanych lub prozą.
Tego dnia dzieci wysyłały podczepione do baloników listy do św. Mikołaja. 2 grudnia odbył się w Rynku Głównym korowód szopek, których twórcy przeszli wzdłuż Sukiennic na targową estradę, gdzie prezentowali swoje urokliwe dzieła. Nazajutrz odbyła się prezentacja kolejnej edycji dukata krakowskiego, wybijanego z okazji targów i nawiązującego do legendy o Smoku Wawelskim.
Oczekiwanym nie tylko przez najmłodszych mieszkańców miasta wydarzeniem był przyjazd 3 grudnia do Krakowa Mikołaja z Rovaniemi w Laponii, któremu towarzyszyło 100 motomikołajów. Dostojny gość powitany został przed magistratem przez włodarzy miasta i następnie rozdawał paczki na estradzie targów, prezentując m.in. bullę potwierdzającą listy otrzymane od krakowskich dzieci.
Dwa dni później krakowianie mieli z kolei okazję uczestniczyć w barwnej prezentacji gminy Zielonki. 11 grudnia estrada targów Bożonarodzeniowych gościła zespoły z Wilna oraz Ukrainy uczestniczące w międzynarodowym projekcie "Mosty między miastami". Następnego dnia pojawili się przed nią krakowscy kupcy, wysłuchując orędzia kupieckiego, wygłoszonego w ramach Święta Kupca przez Wiesława Jopka, prezesa Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.
Okazję do zapoznania się z tradycyjnymi regionalnymi wyrobami stanowiła w dniu 18 grudnia prezentacja "Wigilijny Małopolski Smak", organizowana przez Samorząd Województwa Małopolskiego, w której inauguracji uczestniczył wicemarszałek Wojciech Kozak. Jeszcze tego samego dnia Grupa Teatralna "Adalex", nawiązująca do świetności dawnego Teatru Kolejarza, przedstawiła na targach jasełka według "Betlejem polskiego" Lucjana Rydla. Jedną z atrakcji targowych były pokazy mody z udziałem modelek Rores Models, które odbyły się 28 listopada i 17 grudnia.
- Życzę państwu zdrowych, spokojnych świąt w otoczeniu tych, którzy są najbliżsi państwa sercom - mówił 19 grudnia z estrady targów prezydent Krakowa, który łamał się następnie opłatkiem z mieszkańcami Krakowa. Dwa dni później krakowianie podziwiali tradycyjny korowód kolędniczy zorganizowany przez Stowarzyszenie Folklorystyczne Teatr Regionalny (więcej na str. VII). 24 grudnia o godz. 12 organizatorzy targów - Krakowska Kongregacja Kupiecka, Fundacja Promocji Kultury Miasta Krakowa i firma ARTIM - zapraszają pod pomnik Adama Mickiewicza na happening "Dziady polskie" według inspiracji Wieszcza, w wykonaniu Stowarzyszenia Kulturalnego Teatr Regionalny.
(PS)
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?