MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mocna lista Prawa i Sprawiedliwości w okręgu świętokrzysko - małopolskim do Parlamentu Europejskiego! Do gry wchodzi Anna Krupka

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Na kolejnych slajdach prezentujemy wszystkich kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego >>>
Na kolejnych slajdach prezentujemy wszystkich kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego >>>
Oto oficjalna lista Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego. Co ciekawe 9 na 10 kandydujących to posłowie lub senatorowie. Jedynką w okręgu świętokrzysko - małopolskim jest była premier, a obecnie posłanka do Parlamentu Europejskiego, Beata Szydło z Małopolski. Świętokrzyskie też będzie miało bardzo mocną reprezentację - prezes Jarosław Kaczyński zdecydował, że do walki stanie świętokrzyska posłanka Anna Krupka, która w dwóch ostatnich wyborach do Sejmu zbierała znakomite wyniki. Na liście jest wielu znanych polityków. Nie brakuje też zaskoczeń.

Lista Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego w okręgu świętokrzysko-małopolskim

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 9 czerwca. Polacy, po raz piąty w historii, wybiorą swoich przedstawicieli, którzy w Brukseli i Strasburgu będą zajmować się najważniejszymi dla europejskiej wspólnoty sprawami.

Na świętokrzysko - małopolskiej liście Prawa i Sprawiedliwości jedynką jest była premier, a obecnie posłanka do Parlamentu Europejskiego, Beata Szydło.

Pewnym zaskoczeniem jest start Anny Krupki, świętokrzyskiej posłanki, która w dwóch ostatnich wyborach do Sejmu zbierała znakomite wyniki. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy o to, by wzmocniła listę i powalczyła o głosy ze Świętokrzyskiego poprosił ją sam prezes Jarosław Kaczyński.

Anna Krupka ma być lokomotywą listy jeśli chodzi o zebranie głosów ze Świętokrzyskiego. Nasze województwo reprezentował też w Sejmie, a potem Parlamencie Europejskim Dominik Tarczyński, ale ostatni nie mieszka już w regionie świętokrzyskim. Jako polityk o dużej ogólnopolskiej rozpoznawalności powinien zbierać głosy z obu województw. Będzie miał miejsce 3.

Województwo świętokrzyskie reprezentuje jeszcze senator Jacek Włosowicz mieszkający w Bilczy koło Kiel,c a reprezentujący wyborców z okręgu obejmującego powiaty: staszowski, buski, jędrzejowski, pińczowski, kazimierski, włoszczowski i konecki. Senator Włosowicz był już w przeszłości europosłem.

Bardzo mocna jest parlamentarna reprezentacja Małopolski. Na liście są: posłanka: Urszula Rusecka, posłowie Arkadiusz Mularczyk i Michał Wójcik, senator Marek Pęk. Co ciekawe podobne jak na listach Koalicji Obywatelskiej jest też miejsce dla byłej sportsmenki - to Małgorzata Tlałka-Długosz, słynna narciarka alpejska, jedna z najlepszych w Polsce.

Oto pełna lista kandydatów do Parlamentu Europejskiego z Prawa i Sprawiedliwości w okręgu 10 obejmującym województwa świętokrzyskie i małopolskie:

  • 1. Beata Szydło, poseł do Parlamentu Europejskiego
  • 2. Arkadiusz Mularczyk, poseł na Sejm
  • 3. Dominik Tarczyński, poseł do Parlamentu Europejskiego
  • 4. Anna Krupka, posłanka na Sejm
  • 5. Michał Wójcik, poseł na Sejm
  • 6. Wojciech Skruch
  • 7. Urszula Rusecka, posłanka na Sejm
  • 8. Jacek Włosowicz, senator
  • 9. Małgorzata Tlałka-Długosz
  • 10. Marek Pęk, senator

W galerii zdjęć prezentujemy wszystkich kandydatów - poznacie też ich prywatnie

W wyborach posłów do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej wybiera się 53 posłów w 13 okręgach wyborczych. Przypominamy, że okręg świętokrzysko - małopolski, w którym startować będą kandydaci z regionu jest największy w Polsce, uprawnionych do głosowania jest w nim aż 3,5 miliona wyborców.

Jak przelicza się głosy na mandaty wyborcze? Wyjaśnia Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

- Po zakończeniu głosowania zliczane są wszystkie głosy zdobyte w kraju przez poszczególne komitety wyborcze. W podziale mandatów uczestniczą tylko te komitety, które otrzymały co najmniej 5 procent głosów w skali kraju. Następnie ustala się ile mandatów otrzymały poszczególne komitety w całej Polsce przeliczając głosy na mandaty metodą D'Hondta. Później tak zwaną metodą ,,największych reszt” dzieli się mandaty zdobyte przez dany komitet pomiędzy jego listy okręgowe. Gdy już to mamy, liczymy ile komitet zdobył mandatów w każdym okręgu wyborczym. Mandaty otrzymują kandydaci z największą liczbą głosów na danej liście - szczegółowo tłumaczy Adam Michcik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mocna lista Prawa i Sprawiedliwości w okręgu świętokrzysko - małopolskim do Parlamentu Europejskiego! Do gry wchodzi Anna Krupka - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski