Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mocna strona myślenickiej kultury, czyli mgFoto. Już w piątek w MOKIS odbędzie się wernisaż wystawy

Maciej Hołuj
Grażyna Gubała
Grażyna Gubała Fot. Maciej Hołuj
O najnowszej wystawie myślenickich (i nie tylko) fotografików, przeszłości i przyszłości Stowarzyszenia mgFoto rozmawiamy z jego prezeską Grażyną Gubałą.

WIDEO: Barometr Bartusia

Już w najbliższy piątek w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu odbędzie się wernisaż wystawy przeglądowej mgFoto za rok 2019. To kolejna już wystawa roczna mgFoto, jesteście jedną z najprężniej działających w Myślenicach organizacji pozarządowych. Jak wam się to udaje?
Jesteśmy grupą pasjonatów fotografii otwartą na współpracę z innymi stowarzyszeniami i fotografami. Pozwala nam to zdobywać nowe doświadczenia i kontakty, pomaga promować naszą działalność na całą Polskę, a nawet świat, bo mgFoto zostało zauważone w tak odległych państwach jak Nepal czy Kolumbia.

Czy tegoroczna wystawa zdominowana jest przez temat wiodący czy jest ekspozycją na wskroś przekrojową, prezentującą ubiegłoroczny dorobek grupy?
Jak co roku staramy się, aby nasza wystawa miała jakiś wspólny mianownik. Tym razem tematem jest „Mocny punkt”, oczywiście staraliśmy się go zinterpretować znacznie szerzej, niż tylko jako punkt wynikający z trójpodziału kadru. Współpraca z kuratorem pomogła nam odkryć nowe możliwości i pomysły na jego przedstawienie.

Ilu fotografów wystawia swoje fotografie?
19, co w sumie daje 49 fotografii, i zapewniam że będzie to 19 różnych spojrzeń na wiodący temat.

Czy mgFoto wciąż przyjmuje nowych członków, czy jest raczej grupą hermetyczną?
Oczywiście cały czas szukamy "zakręconych" takich jak my fotografów. Po raz kolejny doskonałą okazją do tego okazały się warsztaty fotograficzne prowadzone przez mgFoto w ramach „Ferii z MOKiS”. W ostatnich dwóch latach dołączyły do nas 4 osoby, kolejne mamy na uwadze. Szukamy nie tyle doświadczonych, czy utytułowanych fotografów, co ludzi chętnych do pracy na rzecz fotografii, takich którzy chcą się uczyć lub uczyć innych. Obecna renoma mgFoto nie wzięła się znikąd, jest to efekt ciężkiej, ale satysfakcjonującej pracy.

Plenery i wyjazdy na sesje zdjęciowe to dla mgFoto nieomal porządek dzienny. Ostatnia wyprawa odbyła się do Paryża. Jakie jest pokłosie tej wyprawy?
Nasi sympatycy mogli już zobaczyć pierwsze efekty chociażby 14 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w dobczyckim RCOS, gdzie swoje fotografie prezentowała Lilianna Wolnik członkini mgFoto z Zabierzowa, na 5 marca zaplanowana jest wystawa kolejnego uczestnika wyjazdu do Paryża Pawła Stożka z Dobczyc. W sieci można tez znaleźć fotocast Stanisława Jawora pt. ”L’llford ISO 400” pokazujący jego autorskie widzenie Paryża. Ponadto wyjazd zaowocował wieloma doświadczeniami na temat chociażby form prezentacji zdjęć i organizacji wystaw.

Jaki plan działania grupy, jako jej prezeska, przyjęła Pani na 2020 rok?
Każdy rok stawia nam nowe fotograficzne wyzwania, jednym z nich jest nasz wiosenny plener w Mięćmierzu połączony z warsztatami znakomitego fotografa światowej klasy Tomasza Sikory. Warsztaty przygotują nas do kolejnej wystawy w temacie street photo. To oczywiście nie jedyny plener jaki mamy w planach w tym roku. Nie zabraknie wernisaży i wystaw w naszej Galerii mgFoto w MBP w Myślenicach, nowych rozdań konkursów fotograficznych, będą też organizowane warsztaty i spotkania tematyczne, ukażą się 4 numery kwartalnika „Magazyn mgFoto”, który, jest szansa, od marca będzie wydawany również w wersji papierowej.

W tym roku kuratorem waszej wystawy jest znany myślenicki artysta grafik Rafał Zalubowski. Skąd taki wybór i jak przebiegała współpraca?
Rafał poprowadził kiedyś dla nas wykład i bardzo nam się spodobał to, w jaki sposób doświadczenia malarza i grafika można przełożyć na fotografię. Rafał bardzo mile zaskoczył nas swoim zaangażowaniem, wizją i interpretacją tematu. Współpraca z artystą takiego formatu jest wspaniałym doświadczeniem

W nowo wyremontowanych pomieszczeniach MOKiS mgFoto znajdzie wreszcie swój kąt. Kiedy obejmiecie Państwo we władanie ten lokal i co się w nim znajdzie?
Niestety na nasz wymarzony lokal będziemy musieli jeszcze poczekać. Wiemy już, że pomimo takich planów, nie będzie on mieścił się w nowo wyremontowanych pomieszczeniach MOKiS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski