Gunta Basko (z prawej) i Kalana Greene Fot. Michał Klag
EKSTRAKLASA KOSZYKAREK. W meczu na szczycie krakowianki odzyskały fotel lidera

Wisła Can-Pack - CCC Polkowice 67-53 (20-15, 15-14, 17-6, 15-18)

Sędziowali: Tomasz Kudlicki i Dariusz Szczerba. Widzów: 1200.

Wisła: Basko 15, Leuczanka 15, Leciejewska 8, Phillips 8 (2x3), Pawlak 0 - Powell 15 (1x3), Jelavic 4 (1x3), Krężel 2, Gawor 0.

CCC: Carter 13, Zoll 12 (1x3), Jeziorna 6, Trafimawa 6 (2x3), Majewska 0 - Walich 6, Babicka 4, Smith 4, Greene 2, Musina 0, Pietrzak 0.

"Biała Gwiazda" w szlagierze kolejki musiała radzić sobie bez kontuzjowanej Eweliny Kobryn, która doznała urazu palca. Trener pozwolił też odpocząć nieco Erin Phillips, która zagrała ledwo ponad kwadrans. Okazało się jednak, że bez etatowych gwiazd Wisła też potrafi grać skutecznie.

Lepiej mecz zaczęły przyjezdne. Wiślaczki nie potrafiły zdobyć punktu przez ponad 2 minuty. Po świetnym bloku Agnieszki Majewskiej i trafieniu Justyny Jeziornej polkowiczanki prowadziły 0-4. Wreszcie "trójkę" rzuciła Phillips, zaraz potem akcję trzypunktową dołożyła Jelena Leuczanka i Wisła objęła prowadzenie. Nie na długo, bo Amisha Carter zdobyła cztery punkty z rzędu. Wisła szybko odpowiedziała płynną akcją zakończoną "trójką" Nicole Powell.

Choć pierwsza kwarta skończyła się pięciopunktową przewagą Wisły, rywalki szybko doprowadziły do remisu. Sporo było na parkiecie walki bark w bark i agresywności. W zespole gospodyń błyskawiczne i zaskakujące dla rywalek wejścia pod kosz notowała Powell. Amerykanka trafiała też z dystansu, będąc jedną z najskuteczniejszych wiślaczek w tym meczu. Do przerwy nie udało się jednak wypracować krakowiankom bezpiecznej przewagi.

Przełomowa była trzecia kwarta. Najpierw wiślaczki starały się dziurawić kosz rywalek rzutami z dystansu. Później, coraz częściej udawało im się przedrzeć bezpośrednio pod kosz - czy to z kontry, czy z akcji po obwodzie. Po trafieniu Leuczanki gospodynie odskoczyły już na 15 punktów. Polkowiczanki jakby straciły energię do walki i gubiły się w obronie. Końcówka była już tylko przypieczętowaniem wygranej krakowianek.

Wisła grała na tyle zespołowo, że aż trzem zawodniczkom udało się uzyskać po 15 punktów. - Cała drużyna przyczyniła się do tego zwycięstwa. Nie było łatwo, ale od początku kontrolowałyśmy mecz. Wydaje mi się, że zwyciężyłyśmy dzięki dyscyplinie w obronie - oceniła Paulina Pawlak. - Mamy pierwsze miejsce w lidze i w play-offach zawsze będziemy zaczynać od gry w swojej hali i z naszą publicznością - cieszyła się Magda Leciejewska.

W Krakowie martwią się jedynie urazem Kobryn, z racji zbliżającego się Final Four Pucharu Polski. - Mamy nadzieję, że Ewelina będzie mogła nas wspomóc w pucharach, ale trudno teraz wyrokować, ile dokładnie potrwa jej przerwa w grze - podkreślił II trener Jordi Aragones.

Justyna Krupa

Drugi zaległy mecz 24. kolejki: ŁKS Siemens AGD Łódź - KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp. 52-80 (17-23, 6-20, 18-20, 11-17). 5 marca: Super Pol Tęcza Leszno - Artego Bydgoszcz.