Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mocni tradycją dbamy o przyszłość

(MS)
Jubileusz uświetnili występem artystycznym znani wychowankowie PK pod batutą Jana Karpiela-Bułecki
Jubileusz uświetnili występem artystycznym znani wychowankowie PK pod batutą Jana Karpiela-Bułecki Fot. Jan Zych
Rozmowa. W ciągu 70 lat wykształciliśmy 86 tysięcy znakomitych inżynierów, cenionych na rynku pracy – mówi profesor Kazimierz Furtak, rektor Politechniki Krakowskiej

– Nauka – Innowacje – Kształcenie – Ekologia – to hasło jubileuszu 70–lecia Politechniki Krakowskiej. Co się za nim kryje?

– Hasło jubileuszu dobrze odzwierciedla drogę rozwoju Politechniki Krakowskiej, a jednocześnie określa nasze cele na przyszłość. Od wysokiego poziomu badań naukowych zaczyna się siła uczelni, z niego wynikają innowacyjność i wysokiej klasy kształcenie, a te trzy obszary muszą uwzględniać wyzwania ekologii i zrównoważonego rozwoju. W tym haśle zawiera się z jednej strona nasza udana przeszłość i wspaniała tradycja, z drugiej jutro uczelni.

– Jakie są największe osiągnięcia Politechniki w ciągu siedmiu dekad działalności?

– Gdybym miał w największym skrócie wskazać, co charakteryzowało Politechnikę Krakowską w ciągu tych lat, to – w zakresie badań naukowych – byłoby to nieustające nawiązywanie do najnowocześniejszych w danym okresie trendów nauki europejskiej i światowej. Wypracowaliśmy ekspercką pozycję w wielu dyscyplinach nauk technicznych. Owocem naszej działalności naukowej są liczne odkrycia o doniosłym znaczeniu, a także tysiące opracowań rozwiązujących problemy techniczne i technologiczne, które unowocześniają naszą gospodarkę i przekładają się na ułatwienia w codziennym życiu zwykłych ludzi. To jest wielki przywilej – móc korzystać ze swojej wiedzy i umiejętności, by czynić świat bardziej przyjaznym, ale to też ogromna odpowiedzialność.

Dlatego wielkim sukcesem Politechniki Krakowskiej jest to, że zdobyła społeczne zaufanie – studentów, partnerów przemysłowych oraz samorządów – i stała się cennym partnerem w projektach podnoszących innowacyjność polskiej gospodarki. Potrafimy służyć społeczeństwu, realizując zadania w zakresie edukacji i nauki, a przy tym zachowujemy równowagę między tradycyjną misją uniwersytecką i elementami działalności rynkowej. I wreszcie powód do największej dumy to ludzie. W ciągu 70 lat PK wypromowała prawie 300 profesorów, 550 doktorów habilitowanych i ponad 2 tysiące doktorów. Wykształciliśmy 86 tysięcy znakomitych inżynierów, to ogromna rzesza fachowców, cenionych i poszukiwanych na rynku pracy, którzy dzięki wykształceniu zdobytym na PK rozwijają udane kariery zawodowe i odważnie zmieniają świat.

– Politechnika Krakowska przebyła długą drogę – od powoływanej w powojennym entuzjazmie szkoły wyższej, która nie miała nawet własnego miejsca – do nowoczesnej uczelni, mieszczącej się na trzech kampusach, dysponującej blisko 50 laboratoriami i znakomitą bazą socjalną, sportową i kulturalną dla studentów.

– Rzeczywiście, warto to przypomnieć. Przecież Politechnika, a wcześniej Wydziały Politechniczne Akademii Górniczej, zaczynała od zera, jeśli chodzi o bazę lokalową. Wawel, Oleandry, Straszewskiego – to były pierwsze tymczasowe miejsca pracy i kształcenia studentów. Dopiero przyznanie uczelni części budynków na terenie obecnego kampusu przy ul. Warszawskiej pozwoliło rozpocząć tworzenie własnej bazy lokalowej i laboratoryjnej. Dziś już wszystkie budynki głównego kampusu są własnością PK. To jak dziś wyglądają nasze laboratoria i obiekty dydaktyczne jest na pewno dużym sukcesem wielu pokoleń ludzi o politechnicznej tożsamości.

W ostatnich latach mocno postawiliśmy na unowocześnienie laboratoriów i sal dydaktycznych – wszystkie laboratoria dydaktyczne i badawcze zostały zmodernizowane i wyposażone w sprzęt najnowszej generacji. Powstały też nowe laboratoria, w tym związane z nowymi obszarami badawczymi. Baza lokalowa wzrosła w ciągu kilku ostatnich lat o ok. 20 proc. Tylko w ostatnim roku oddaliśmy do użytku Międzywydziałowe Centrum Edukacyjno-Badawcze „Działownia”, w którym wreszcie mamy swoją aulę oraz Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego. Rozpoczęliśmy też budowę unikatowego laboratorium do badania maszyn w ekstremalnych warunkach termoklimatycznych. Odnawiamy zabytkowe budynki przy ulicach Warszawskiej i Kanoniczej, włączyliśmy w struktury Politechniki Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Budowy Urządzeń Chemicznych CEBEA. Nie tylko tradycją i przeszłością żyjemy, ale ciągle dbamy o jutro naszej uczelni.

– Jakie najważniejsze zadania stoją teraz przed PK?

– Działamy w określonych realiach gospodarczych i społecznych, w ramach priorytetów regionalnych, krajowych i unijnych. To jest punkt wyjścia do strategii na przyszłość. Szczególnie mocno musimy wspierać komercjalizację wyników badań naukowych, dlatego wzmocniliśmy działania w tym obszarze. Powołaliśmy spółkę celową Intech PK, wzmacniamy Centrum Transferu Technologii PK, powiększyliśmy zespół rzeczników patentowych. Działalność naukowo-badawczą będziemy koncentrować wokół strategicznych dla nas obszarów takich jak: kształtowanie przestrzeni i ochrona dziedzictwa kultury, nowoczesne materiały i konstrukcje oraz nanotechnologie, systemy, urządzenia i procesy przemysłowe, energia i środowisko, zagadnienia wodne oraz informatyka stosowana i bioinżynieria.

Priorytetem będzie dla nas współpraca ze wszystkimi, którzy chcą czerpać z naszego dorobku naukowego. Duże nadzieje wiążemy z powołaniem pierwszego w Polsce związku uczelni, z udziałem Politechniki, Akademii Górniczo–Hutniczej i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Wiele obiecujemy sobie także po inicjatywie uczelni technicznych i kluczowych dla gospodarki przedsiębiorstw – Instytut Autostrada Technologii i Innowacji.

– W dobie niżu demograficznego Politechnikę czeka też zapewne ostre konkurowanie o kandydatów na studia?

Mamy mocne atuty w tej konkurencji – kierunki studiów o kluczowym znaczeniu dla gospodarki, znakomitych wykładowców, przyjazne dla studentów domy studenckie, ośrodki kultury i sportu, atrakcyjne stypendia. Sprzyja nam też sytuacja na rynku pracy – inżynierowie są i będą bardzo poszukiwani. Absolwenci PK są naszymi wspaniałym ambasadorami. Łatwo znajdują zatrudnienie na polskim i europejskim rynku, dobrze zarabiają, szybko pną się po szczeblach kariery.

Dzieje się tak, bo dajemy studentom praktyczną wiedzę i umiejętności, a jednocześnie pakiet niezbędnych umiejętności miękkich, które czynią ich kreatywnymi liderami bądź cennymi we współpracy członkami zespołów. Mamy wiele umów o współpracy z firmami i kongregacjami branżowymi, które obejmują m.in. praktyki i staże. Nasi studenci już w trakcie nauki zdobywają więc praktyczne doświadczenie, którego oczekują od nich pracodawcy. Ci wystawiają znakomite opinie absolwentom PK, a to też buduje renomę uczelni i przekłada się na zainteresowanie nią kandydatów.

„Lądówka” ma 70 lat

17 czerwca odbędą się uroczystości jubileuszu 70-lecia Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. To jeden z trzech wydziałów, które dały początek PK. W ramach obchodów zaplanowano uroczyste posiedzenie Rady Wydziału Inżynierii Lądowej (g. 11-15) z udziałem przedstawicieli władz miasta, świata nauki i otoczenia gospodarczego. WIL to jeden z największych wydziałów PK, kształci ponad 4,2 tys. studentów na kierunkach: budownictwo, transport i gospodarka przestrzenna. Posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk technicznych w zakresie budownictwa, mechaniki i transportu oraz prawa do habilitowania w zakresie budownictwa i mechaniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski