Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mocniejsza pozycja kredytobiorcy

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Ważnym źródłem wiedzy będzie dla nas otrzymany formularz
Ważnym źródłem wiedzy będzie dla nas otrzymany formularz Fot. 123rf
22 lipca wejdzie w życie ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Jej celem jest poprawa pozycji kredytobiorców kupujących nieruchomości.

Nowe przepisy nie wywrócą rynku kredytowego do góry nogam. Zawierają np. zapis o zakazie udzielania kredytów walutowych, ale w praktyce był on już stosowany na podstawie rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego.

Pojawi się jednak kilka udogodnień dla osób zaciągających kredyty hipoteczne.

Bez sprzedaży wiązanej

Chodzi m.in. o zakaz sprzedaży wiązanej. Banki nie będą mogły oferować kredytów mieszkaniowych w połączeniu z innymi usługami. Dozwolone będzie jedynie zaproponowanie bezpłatnego konta, służącego do obsługi kredytu lub stanowiącego dodatkowe zabezpieczenie jego spłaty (poprzez comiesięczny wpływ pensji do banku udzielającego pożyczki).

Sprzedaż wiązana będzie dozwolona tylko w sytuacji, gdy klient ma wybór - może nie skorzystać z takiej oferty lub wziąć pakiet obniżający koszty kredytu.

Konkretny przykład

Osoba zamierzająca się zapożyczyć na mieszkanie dostanie więcej informacji.

W reklamie kredytu hipotecznego znajdzie się informacja o rzeczywistej rocznie stopie oprocentowania. Ma być tak eksponowana jak tradycyjnie podawane oprocentowanie. Jeśli ono będzie zmienne, musi pojawić się także informacja o ryzyku zmiany stopy procentowej.

Nowością będzie konieczność przedstawienia informacji o kredycie na reprezentatywnym przykładzie. Chodzi o podanie stopy i typu oprocentowania, kwoty kredytu, okresu spłaty, wysokości raty i kwoty, którą rzeczywiście trzeba będzie oddać bankowi.

Formularz informacyjny

Każdy klient przymierzający się do wzięcia kredytu, otrzyma w banku formularz informacyjny.

To w nim znajdą się wszystkie dane o proponowanym kredycie, dostosowane do potrzeb klienta. W formularzu powinien się znaleźć konkretny przykład spłaty.

Jeśli bank zaoferuje kredyt z dodatkowymi usługami, musi przygotować dwa odrębne formularze. Dzięki temu da się łatwo porównać, czy dodatkowe usługi rzeczywiście przynoszą obniżenie kosztów spłaty kredytu.

Szybka decyzja

Bank będzie miał tylko 21 dni na zatwierdzenie lub odrzucenie wniosku o kredyt. Z kolei klient dostanie jeszcze dwa tygodnie na podjęcie ostatecznej decyzji o zaciągnięciu pożyczki i podpisanie umowy.

Co istotne - jeśli ktoś nie podpisze umowy, a wcześniej bank pobierze już jakieś opłaty, wszystkie trzeba będzie oddać klientowi.

Nawet już po zawarciu umowy będzie się można z niej wycofać. Trzeba to zrobić w ciągu 14 dni od podpisania umowy informując o tym listem poleconym lub składając pisemną rezygnację w banku lub u pośrednika. Wzór takiej rezygnacji każdy otrzyma zanim podpisze umowę.

Odmowa z uzasadnieniem

Nowa ustawa dużą wagę przykłada do badania zdolności kredytowej. Ryzyko błędu przy takim badaniu obciąży bank.

O ewentualnej odmowie udzielenia kredytu każdy ma być poinformowany pisemnie. Jeśli odmowa wynika z danych zawartych w biurze informacji kredytowej, bank musi podać konkretne powody negatywnej decyzji.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 11. Kim są akademicy?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski