Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Moda polska goni świat, czyli sukienki w muzeum

Łukasz Gazur
Zobaczymy m.in. stroje słynnej projektantki Grażyny Hase
Zobaczymy m.in. stroje słynnej projektantki Grażyny Hase Piotr Idem
Wystawa. Moda jest papierkiem lakmusowym obyczajowych przemian, odbiciem stylów życia. I to wszystko zobaczymy na wystawie „Modna i już. Moda w PRL-u” w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

Środek sali przecina wybieg. Od razu wiemy, że trafiamy w sam środek świata mody. Ale to świat skrojony na potrzeby życia za Żelazną Kurtyną, świata problemów z aprowizacją. I świata, w którym to, co na pokaz, nijak się miało do realnych możliwości.

Idąc przez wystawę chronologicznie poznajemy kolejne dekady mody PRL-u, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Od niedoborów pierwszych lat powojennych, gdy jako materiał na kurtkę wykorzystywano np. jedwab spadochronowy. Takich ciekawostek nie brakuje. Tak jak strojów, które na polskie ulice trafiły z Zachodu. Albo jak brak materiałów zastępowano pomysłem, wykorzystując jako materiał na sukienki... ludowe chusty.

Ta wystawa jest znakomicie zaaranżowana. Dzięki temu dobrze obserwuje się zmiany zachodzące w kolejnych dekadach i wychwytuje niuanse. Np. fakt, że stroje „Mody Polskiej” są na piedestale, nieco wyżej, ale jednak na uboczu. To dobra metafora: państwowe przedsiębiorstwo miało wysoką pozycję, ale to nie były stroje ulicy - ze względu na niedostępność. Co innego Hoffland Barbary Hoff. I tak dalej. Niepostrzeżenie zobaczymy, jak zmieniał się styl życia. Jak przestawał obowiązywać sztywny podział na strój dzienny i wieczorowy. Jak Polki radziły sobie z niedostatkami, jak doganiały świat. Jak zapewniały sobie wreszcie poprzez strój przestrzeń wolności.

Trudno przy tym wymieniać poszczególne stroje, bo prawdziwych ciekawostek tu nie brakuje. A całość składa się na ciekawy obraz czasów.

Właściwie widzę tylko jeden mankament tej wystawy: brak mody męskiej, która bywała w PRL-u zjawiskiem równie ciekawym. Szkoda...

Tą wystawą krakowska placówka idzie tropem światowych muzeów. Dziś modowe ekspozycje, prezentujące dorobek wielkich projektantów, są wystawienniczymi hitami. Krakowski pokaz mody też nim będzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski