Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Moda to opowieść o zmianach społecznych

Monika Jagiełło
Monika Jagiełło
Jedna z prac Vaclawa Hollara z jego „Theatrum mulierum”
Jedna z prac Vaclawa Hollara z jego „Theatrum mulierum” Fot. archiwum
Wystawa. Co kryła garderoba XVI-wiecznej kobiety i co oznaczały poszczególne elementy stroju? Tego dowiemy się z wystawy „Theatrum mulierum” w ramach projektu „Kobieta Wiedza Władza” już w marcu.

Czym jest „theatrum mulierum”? Nazwy tej użyto po raz pierwszy na określenie zbioru XVI-wiecznych drzeworytów opisujących ówczesne stroje kobiet - od chłopek, poprzez mieszczki, aż po dwórki, mniszki, a nawet czarownice. Sam pomysł albumów z ubiorami, zwanych trachtenbuchami, sięga nieco głębiej w historię, a inspiracjami dla nich były studia kreślone ręką takich twórców, jak Albrecht Dürer czy Hans Holbein.

Na krakowskiej wystawie zobaczymy z kolei kilkadziesiąt prac z „Theatrum mulierium” XVII-wiecznego artysty Vaclava Hollara. Praski rytownik dokumentował ubiór współczesnych mu kobiet z różnych sfer społecznych całej Europy.

Wernisaż rozpocznie się 8 marca. Będzie poprzedzony wykładem wprowadzającym prof. Jerzego Vetulaniego „Moda jest Kobietą. Społeczny kontekst stroju” (godz 18). Wyjaśni on, w jaki sposób ubiór determinował pozycję majątkową, ale i demonstrował przynależność społeczną. Wystawę będziemy mogli oglądać do 22 marca w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach w Sali Michałowskiego. Wstęp na nią jest bezpłatny.

Wystawa to pierwsza z odsłon tegorocznego projektu „Kobieta Wiedza Władza”. 8 marca rozpocznie się także konferencja „Moda jest kobietą”, której szczegółowy program znajdziemy wkrótce na www.kobietawiedzawladza.pl.

„Kobieta Wiedza Władza” będzie mieć jeszcze dwie kwietniowe odsłony. 1 kwietnia spotkamy się podczas pasma filmowego „Być kobietą” w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Natomiast 11 kwietnia w kinie Kijów.Centrum Balet Dworski odtańczy spektakl „Modna przez wieki”.

Projekt „Kobieta Wiedza Władza” objął swoim patronatem medialnym „Dziennik Polski”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski