Modernizacja po swojemu

Redakcja
- Majątek jest w dyspozycji zarządu, nie mogę podważać jego decyzji - mówi burmistrz Leszek Soboń. Szef zarządu nie ujawnia przyczyn takiej decyzji.

Dobczyce

   W tym roku nie rozpocznie się modernizacja oczyszczalni ścieków w Dobczycach - inwestycja Związku Gmin Dorzecza Górnej Raby i Krakowa. Zarząd Gminy i Miasta Dobczyce nie wyraził zgody na sprzedaż działki pod budowę nowej oczyszczalni.
   Zgodnie z kosztorysem inwestorskim modernizacja oczyszczalni powinna kosztować 11 mln zł. W tegorocznym budżecie Związku Gmin na inwestycje przewidziano 4 mln zł. Udział gminy Dobczyce miał wynosić 20 proc., lecz jej władze odmówiły przekazania pieniędzy (w tym roku 800 tys. zł). - Część pieniędzy może przepaść, bo w tej sytuacji będziemy musieli je zwrócić - mówi prezes związku Stanisław Nowacki.
   - Modernizacji chcemy, ale brak nam pieniędzy. Myślę, że są inne formy inwestowania w to przedsięwzięcie - uważa Soboń. Na próżno próbowaliśmy dociec szczegółów. Burmistrz, zapytany o alternatywne rozwiązania, nie uchylił rąbka tajemnicy. - Muszę zachować asa w rękawie - odpowiedział.
   Trudna sytuacja finansowa samorządów gminnych niewątpliwie skłania włodarzy do ważenia decyzji o wydatkach. Ich ograniczenie spowodowane jest sytuacją budżetu państwa. Gminy starają się rozwiązywać problemy, zabiegają o niskooprocentowane pożyczki i dotacje. Związek Gmin zapewnia 80-procentowe dofinansowanie inwestycji z zakresu gospodarki ściekowej, realizowanych w 14 gminach - resztę mają wnieść gminy.
   Jedną z propozycji, ułatwiających "montaż" finansów Związku Gmin i samorządów terytorialnych, są pożyczki i dotacje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z niskooprocentowanego kredytu wspomaganego 30-procentową dotacją niebawem skorzysta gmina Lubień. O podobną pomoc finansową władze Dobczyc nie starały się, bo - jak wyjaśnia burmistrz - "nie możemy brać kredytu". Jego zdaniem, ograniczenia wynikają z innych pilnych inwestycji, m.in. budowy gimnazjum. Równocześnie jednak władze Dobczyc starały się o kredyt z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie budowy sieci kanalizacji w mieście. Oznacza to, że planowano kolejne zadłużenie i inwestycję, przynajmniej w połowie płatną z kasy gminy.
   Burmistrz ocenia, że koszt budowy kanalizacji w mieście jest nieporównywalny z udziałem gminy w przedsięwzięciu Związku Gmin, czyli modernizacji oczyszczalni. - Jeżeli gmina nie chce modernizacji, na siłę nic nie zrobimy. Przekażemy jej wykonane inwestycje zgodnie z życzeniem Zarządu Gminy. Będzie to pierwszy etap kanalizacji Brzączowic oraz lewobrzeżnej części Dobczyc. Będziemy czekać - mówi prezes Nowacki.
   Oznacza to, że do czasu zakończenia modernizacji oczyszczalni w Dobczycach, wstrzymane zostaną inne inwestycje. Są obawy, że straci ważność dokumentacja na skanalizowanie pozostałych miejscowości wokół Zbiornika Dobczyckiego. Po modernizacji wydajność oczyszczalni miała wynosić 2800 m sześc. na dobę. Rozbudowa infrastruktury kanalizacyjnej wymaga pilnych nakładów. Od tempa ich realizacji zależy bowiem perspektywa rozwoju terenów atrakcyjnych turystycznie. O ich zagospodarowanie na cele rekreacyjne od dawna dopominają się mieszkańcy okolicznych wsi. Podstawowym warunkiem służb ochrony środowiska pozostaje jednak skanalizowanie terenów bezpośrednio przyległych do sztucznego jeziora.
   Jak wynika z decyzji władz, na budowę sieci w Stojowicach, Brzączowicach (II etap) i Czechówce (gm. Siepraw) trzeba będzie poczekać. W tej sytuacji związek rozważa budowę dwóch małych oczyszczalni ścieków w Kornatce i Brzezowej. ZGDGRiK wycofał się z budowy kanalizacji niskociśnieniowej dla ośmiu domów w Brzączowicach. Inwestycja ta będzie realizowana w sąsiedniej miejscowości, położonej w gminie Siepraw.
JOANNA BOBOWSKA

Dotacja pomogła im w rozkręceniu lokalu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie