Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modernizować czy kupić?

O
Dorastające dzieci, powiększająca się rodzina, coraz większa ciasnota w naszym starym domu mogą sprawić, że zaczniemy się zastanawiać, co z nim zrobić, rozbudować go czy sprzedać i kupić nowy.

Nieruchomość jest tyle warta, ile kupujący za nią zapłaci

   Taka decyzja nie powinna być podejmowana pochopnie, ponieważ każda inwestycja dotycząca nieruchomości pociąga za sobą wiele wydatków. Starając się rozwiązać ten problem należałoby zastanowić się nad realnymi możliwościami: jaką kwotę można będzie przeznaczyć na modernizację starego domu; ile dodatkowego miejsca uzyskamy po przebudowie; czy fundamenty utrzymają następne piętro lub czy jest miejsce na dobudowę na parterze; jakie są miejscowe warunki zabudowy i co w związku z tym, zgodnie z prawem, będziemy mogli osiągnąć. Wszystkie za i przeciw powinniśmy rozważyć w zależności od indywidualnych potrzeb, ilości pracy, która musi być włożona oraz ilości posiadanych pieniędzy.

Inna nieruchomość

   Jeśli weźmiemy pod uwagę kupno innej nieruchomości powinniśmy rozważyć przede wszystkim, czy znajdziemy taką, której cena będzie odpowiadała naszym możliwościom finansowym i potrzebom.
   Na aktualną wartość naszego domu wpływają warunki na rynku nieruchomościowym i na to nie mamy żadnego wpływu. Jedynie czynniki takie, jak: stan nieruchomości, ulepszenia czy sąsiedztwo mogą zwiększać lub zmniejszać wartość naszego domu. Jeśli go zmodernizujemy, podniesiemy tę wartość, a być może przewyższy ona koszty inwestycji związanej np. z przeróbką kuchni, przebudową łazienki, wykończeniem piwnicy, strychu czy aranżacją ogrodu.
   Jakość ulepszeń odpłaci się w przyszłości przy sprzedaży lub, gdy będą źle wykonane, nie zwiększą wartości domu.
   Dom zyska na cenie, gdy jest położony w bezpiecznym otoczeniu, gdzie zorganizowany jest program ochrony.
   Dobrą lokalizacją jest też rejon, w którym właściciele domów podnoszą ich standard, gdyż to również "nobilituje" naszą nieruchomość i wpływa na jej cenę. Korzystnie więc byłoby obliczyć koszty ulepszeń w stosunku do wartości domów w sąsiedztwie.
   Należy tak kalkulować, aby nie doprowadzić do przeinwestowania, bo wówczas koszty modernizacji mogą się nie zwrócić. Taka decyzja powinna być podjęta w zależności od indywidualnych potrzeb, ilości pracy, która musi być włożona, oraz ilości posiadanych pieniędzy.

Cena modernizacji

   Jak twierdzą eksperci, trzeba wydać na ten cel około 5 - 10 proc. wartości, od ceny zakupu, na renowację okien, podjazdu, hydrauliki itp., które są związane z posiadaniem nieruchomości. Reperacja nowego domu będzie kosztowała mniej niż starego, co również jest uzależnione od stopnia jego dotychczasowego użytkowania. I tutaj znów trzeba się będzie zastanowić, która z dwóch możliwości jest korzystniejsza - rozbudowa czy kupno.

Wartość rynkowa

   Ustalenie ceny domu zależy od opinii rzeczoznawcy o wartości nieruchomości w danym czasie. Banki np. wymagają takich wycen w momencie udzielania kredytu.
   Wartość rynkowa domu to cena, którą nieruchomość przyniesie w przyszłości. Najczęściej stosowana jest porównawcza analiza rynku, która nie jest formalną wyceną wartości rynkowej, lecz opiera się na sprzedaży porównywalnych nieruchomości sprzedanych np. za pośrednictwem biura pośrednictwa. Wycena rynkowa, albo analiza porównawcza, jest najbardziej dokładna w ocenie wartości nieruchomości.

Analiza porównawcza

   Większość osób, aby dowiedzieć się o cenie swojej nieruchomości zwraca się do uprawnionego rzeczoznawcy bądź do biura nieruchomości w celu dokonania analizy porównawczej. Rzeczoznawcy uwzględniają wartość: jednego metra kwadratowego gruntu, jakość konstrukcji, stropy, wykończenie, dojazd, sąsiedztwo, komunikację, sklepy, szkoły itp. Zwracają również uwagę na wielkość, kształt działki, topografię i krajobraz. Analiza porównawcza rynku, dokonana przez agentów pośrednictwa nieruchomości, jest nieformalną wyceną wartości rynkowej nieruchomości opartą na sprzedaży porównywalnych nieruchomości w sąsiedztwie.
   Wycena nieruchomości nie opiera się jednak tylko na analizie porównawczej, to dość skomplikowane wyliczenia, ale należy o niej wspomnieć, aby mieć orientację, jakie m.in. czynniki należy brać pod uwagę podejmując decyzję dotyczącą przyszłości naszego domu. Nieruchomość w ostateczności jest tyle warta, ile kupujący za nią zapłaci. Wszystko inne jest tylko wyceną wartości. (O)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski