Modlnica. Gwara zaczyna być w modzie. Przypominamy scenki...

Modlnica. Gwara zaczyna być w modzie. Przypominamy scenki kultury krakowskiej

Zdjęcie autora materiału
Barbara Ciryt

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Publiczność na Festiwalu Krakowskiej Godki w amfiteatrze Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
1/31
przejdź do galerii

Publiczność na Festiwalu Krakowskiej Godki w amfiteatrze Zespołu Szkolno-Przedszkolnego ©Fot. Barbara Ciryt

Zuzanna Kocioł i Kacper Kania to Najbardziej Wygodana Para w regionie. Tak orzekło jury Festiwalu Krakowskiej Godki 2018. Zwycięzcy w nagrodę zostali wystylizowani na autoportret Stanisława Wyspiańskiego z żoną. Wyglądali „jak z obrazka”.
Zabawy festiwalowe za nami, ale nieujawnionych ciekawostek jest wiele. Zwyciężczynią konkursu godki została Anna Madej z Grębynic, która dwa lata temu też triumfowała. Teraz bajała o kradzieży jabłek w plebańskim sadzie i o tym jak gałęzie zadzierają kieckę, gdy w pośpiechu włazi się na drzewo.


Uznanie zdobyli dwaj chłopcy z Radziemic: Ziemowit Duch i Miłosz Hanula. Opowiadali historyjkę o recku gnojorzu.
Choć publiczność śmiała się z tych opowieści, to nie wszyscy wiedzieli, kto jest głównym bohaterem historyjki. Na koniec chłopcy wyjęli go z pudełeczka i pokazali chomika - wprawdzie pluszowego, ale jednak...

Pomysłodawcą konkursu gwary jest Zbigniew Grzyb, który stworzył słownik gwary krakowskiej, chlubi się tym i cieszy, że moda na godke krakowska wraca. - Mamy specyficzne słowa, idiomy, wyrażenia i akcent, oraz co ważne, wymawiamy też głoski, które nie występują w polskim języku literackim. Inność naszego dialektu zauważyłem już jako młodzieniec. Zauważyłem, że „mowa krakowska” jako bogata część kultury zaczyna zanikać, postanowiłem zrobić coś, co pozwoli ją zachować - opowiadał niejednokrotnie o początkach tworzenia przeglądu dla gawędziarzy krakowskich.

Przyznaje, że w rozmowach z ludźmi zaczął częściej, świadomie i z rozmysłem wtrącać krakowianizmy. A w tym czasie gromadził, czyli po krakowsku ścióbiał wszystkie słowa i wyrażenia swojej godki.ZOBACZ KONIECZNIE:Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo