Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modlnica. Wesoła godka o dawnej kulturze krakowiaków

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Uczestnicy festiwalu gwary krakowskiej
Uczestnicy festiwalu gwary krakowskiej Fot. Stowarzyszenie Bene Tibi
Skecze, śmieszne scenki i wyćwiczona lub przypomniana gwara krakowska, to atrakcje Krakowskiej Godki 2017- festiwalu gwary i tradycji, który zorganizowano w amfiteatrze przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Modlnicy (gmina Wielka Wieś).

„Na Kleparzu” to zwycięski skecz podczas festiwalu gwary. Przedstawiły go Maria Zabiegaj i Marię Figiel. II miejsce zdobyła Marta Komasara za gawędę „Jak Małgośka wybiyrała się na jarmark”, a III Zofia Olender za gawędę „Pod Bogiem wom godom jak było”.

Za grę w scenkach z „Wesela” najwyżej oceniona została Basia Kupiec z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Modlnicy, II miejsce zajął Szymon Sambor, a trzecie Zuzia Kocioł. Natomiast za kołacz - dawne ciasto weselne - główny laur zdobyła Marta Mieczyńska, II miejsce zdobyła Zofia Żyła, a III - Alfreda Pieklak.

Kulturę krakowską i dawną mowę promują organizatorzy przedsięwzięcia Stowarzyszenie Bene Tibi i gmina Wielka Wieś. Festiwal to okazja do relaksu, zabawy, ale jak mówi Maria Guzy z zarządu Stowarzyszenia Bene Tibi ważna jest tu edukacja, nauka gwary, przypomnienie dawnej kultury.

- Wprowadzamy elementy wesołe, humorystyczne. Np. przy ocenie kołacza było wiele rozrywki, ale także możliwość edukacji podobnie jak w scenkach w „Wesela”, w których młodzież miała okazję zagrać ze znanymi aktorami. W każdym konkursie zwracaliśmy uwagę na edukację do każdego zaangażowaliśmy jurorów - profesjonalistów - mówi Maria Guzy.

Pomysłodawca festiwalu i propagator gwary Zbigniew Grzyb cieszy się, że gwarą i lokalną tradycją zainteresowała się młodzież. Za propagowanie kultury, godki i dawnej tradycji otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi RP nadany przez prezydenta PR, a wręczony przez senatora Marka Pęka.

Zawnioskowali o niego radni gminy Iwanowice Justyna Mularczyk i Mariusz Baran za co Zbigniew Grzyb dziękował im. Dziękował też swojej rodzinie i wszystkim, którzy wspierają go w tworzeniu bloga i słownika gwary krakowskiej.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 19. "Szpery"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski