Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modni w niepodległość - Jakie ubiory nosili nasi przodkowie 100 lat temu

Redakcja
Stanisław Śmierciak
Specjalizująca się w historii ubiorów historyk sztuki dr Maria Molenda zaproponowała mieszkańcom Nowego Sącza oraz turystom odwiedzającym to miasto bardzo interesującą i równie atrakcyjną wystawę, którą zatytułowała "Modni w Niepodległą". Miejscem ekspozycji jest gmach Ciuciubabki przy ul. Jagiellońskiej 61, w którym ma swoją siedzibę Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna. Właśnie ta placówka, a także stowarzyszenie Sądecki Sztetl, są współorganizatorami prezentacji, do której inspiracją są obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Przygotowanie wystawy wsparł samorząd województwa małopolskiego więc na jej wernisażu współgospodarzem był członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda.

Chociaż okres, któremu poświęcona jest wystawa, stanowią dekady sprzed wieku, autorce - sądeczance udało się zgromadzić wiele autentycznych pamiątek. Nie tylko strojów oraz dodatków. Są dawne żurnale, reklamy salonów mody i sklepów z odzieżą. Jest także mnogość fotografii. Dr Maria Molenda, specjalizująca sie w rekonstrukcji dawnych ubiorów przygotowała też wiele dawnych strojów na podstawie wykrojów ze starych żurnali i w oparciu o historyczne zdjęcia

Można prześledzić jak w stosunkowo krótkim czasie przed I wojną światową, w jej trakcie i po zakończeniu walk, zmieniał sie wygląd modnych dam i eleganckich panów.

Zaskakująca dla młodych jest zwłaszcza moda męska. Któż bowiem wyobraża sobie dzisiaj koszule z wymiennymi kołnierzykami, które dopinano na guziczki. To nie tylko oszczędzało pracy kobietom, ale również gwarantowało nieskazitelna świeżość stroju, co nie było łatwe do utrzymania zważywszy, ze nawet w upał noszono kamizelki i marynarki bądź surduty. Zresztą wymienne były również manszety koszul, bo też było je widać i musiały błyszczeć świeżością. Dla panów ratunkiem w upalne dni lub podczas żywiołowych tańców były półkoszulki. Nie należy jednak mylić ich ze współczesnymi podkoszulkami. Półkoszulek to była koszula bez pleców.

Wystawa jest wspaniała. Godna polecenia i ze wszech miar warta obejrzenia.

Wspaniały był również jej wernisaż. Dawne stroje, autentyczne i zrekonstruowane, prezentowały krakowskie modelki. Był także koncert piosenek - polskich szlagierów z pierwszych dekad minionego wieku. Śpiewała je krakowska pieśniarka Urszula Makosz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Modni w niepodległość - Jakie ubiory nosili nasi przodkowie 100 lat temu - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski