Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modny budynek jednorodzinny

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Dom powinien być funkcjonalny i tani w utrzymaniu
Dom powinien być funkcjonalny i tani w utrzymaniu Fot. Creaton
Budownictwo. Decydujemy się na kompaktowe formy domów o małej, ale przemyślanej powierzchni użytkowej

Obecnie inwestorzy indywidualni stawiają coraz częściej na nowoczesne, minimalistyczne i energooszczędne rozwiązania w projektowaniu domów.

Niski budynek z przeszkleniami

Decyzja ta motywowana jest przede wszystkim trzema podstawowymi wartościami: estetyką, ergonomią i ekologią. Dlatego popularnością cieszą się niskie budynki z dużą powierzchnią przeszkleń, charakteryzujące się prostą oraz funkcjonalną bryłą. Gustownym zwieńczeniem budowli jest zazwyczaj dach skośny i elewacja, którą zdobią okładziny z naturalnych materiałów.

Na przestrzeni ostatnich latach budownictwo jednorodzinne przeszło sporą metamorfozę, zmieniły się gusta i wymagania inwestorów indywidualnych. Moda na kilkupiętrowe obiekty o dużej powierzchni użytkowej czy budownictwo nawiązujące do estetyki pałacowej, powoli odchodzi w niepamięć. Na znaczeniu zyskują zaś niewielkie, kameralne budynki, które znacznie lepiej wtapiają się w otoczenie, tworząc z nim integralną całość.

Głównym trendem w projektowaniu domów jednorodzinnych jest minimalizm. Pojawiają się liczne nawiązania do stylu skandynawskiego. Coraz częściej decydujemy się na kompaktowe formy budynków mieszkalnych, w których cała powierzchnia użytkowa jest starannie przemyślana i zagospodarowana. Polacy stawiają bowiem na funkcjonalność. Dominują obiekty parterowe o pow. ok. 100 mkw. (maksymalnie do 150 mkw.) z użytkowym poddaszem - zazwyczaj z przeznaczeniem na część prywatną, m.in. sypialnie domowników. Takie budowle łatwiej utrzymać w czystości, są tańsze w eksploatacji (mniejsze rachunki za prąd czy ogrzewanie) i bardziej przytulne co sprzyjają życiu rodzinnemu.

Inwestorzy indywidualni mają ponadto upodobanie do prostych, nowoczesnych brył w kształcie kwadratu czy prostokąta bez kolumn, arkad czy zdobień na elewacji, która utrzymana jest zwykle w neutralnej tonacji. Popularne są odcienie bieli, beżu oraz szarości. Jako okładziny wykorzystywane są zwykle naturalne materiały, takie jak: drewno, kamień czy cegła klinkierowa. Coraz więcej osób ceni sobie też bliskość natury i pragnie, aby z ich mieszkania można było kontemplować jej piękno.

Dlatego na znaczeniu zyskują duże przeszklenia, które pozwalają na zachowanie płynnego połączenia z otoczeniem domu - przyrodą, a dodatkowo optycznie powiększają przestrzeń. Są również źródłem naturalnego światła, które jest najkorzystniejsze dla wzroku człowieka.

Wokół dachu

Zwieńczeniem każdego budynku jest dach. Od jego konstrukcji zależy ostateczny odbiór wizualny obiektu. Dominującym trendem są obecnie dachy czterospadowe kopertowe, które doskonale komponują się z niskim budownictwem.

Mają nowoczesne wykończenie, często w postaci dachówek płaskich o uproszczonym, prostokątnym kształcie, utrzymanych w stonowanej kolorystyce - zazwyczaj w odcieniach głębokich szarości bądź czerni.

Ze względu na nowoczesną formę na miarę współczesności dużą popularnością cieszą się obecnie dachówki ceramiczne Creaton kolekcji Domino. Ich wzornictwo zyskuje na wartości dzięki rezygnacji z jakichkolwiek zbędnych środków stylistycznych. Odznaczają się funkcjonalnością i ekonomicznością, co doceniają zarówno dekarze, jak i inwestorzy.

- A dodatkowo niezawodnie chronią dom przed wnikaniem wody i zanieczyszczeń dzięki uformowanym schodkowo zakładkom - tłumaczy Robert Winiarski, doradca handlowo-techniczny w firmie Creaton Polska. - Innowacyjnym, zupełnie niestandardowym rozwiązaniem, jest pokrycie dachu i elewacji specjalnymi małoformatowymi płytkami z włóknocementu, co wygląda niezwykle oryginalnie. Daje to nieograniczone możliwości architektoniczne, jest też połączeniem elegancji, trwałości i odporności na warunki atmosferyczne. Do wyboru mamy różne kształty i rodzaje krycia.

W zabudowie wiejskiej najczęściej wybierane są karpiówki. Sprawdzą się również przy bardziej skomplikowanych konstrukcjach dachów, np. w domach stylizowanych na tradycyjne. Niektórzy planujący budowę zaczynają doceniać również walory dachu płaskiego, na którym można urządzić przestrzeń rekreacyjną: zielony ogród czy basen, nawet w centrum wielkiego miasta.

Wybieramy projekt

Kiedy zaczynamy myśleć o budowie domu, musimy zdecydować, czy będziemy korzystać z projektu gotowego, czy indywidualnego. W przypadku projektu indywidualnego, mamy możliwość przedstawienia architektowi naszych oczekiwań i przygotowania projektu zgodnie z naszymi preferencjami i potrzebami. To jednak rozwiązanie droższe. W przypadku projektów gotowych mamy do wyboru tysiące propozycji domów w różnych stylach o różnym metrażu, konstrukcji i rozplanowaniu powierzchni.

Oferta jest tak bogata, że można znaleźć dom w pełni odpowiadający naszym potrzebom. Jednak najpierw - trzeba je określić. Pamiętajmy, że zmiany w projektach gotowych są możliwe, ale płaci się za nie dodatkowo, więc lepiej poświęcić czas na znalezienie projektu, który optymalnie nam odpowiada (lub zdecydować się na projekt indywidualny). Wygląd zewnętrzny oczywiście ma znaczenia, ale to w jego wnętrzu spędzamy 90 proc. czasu. Dlatego pamiętajmy, by dom wybierać od środka, a nie od zewnątrz.

Bardzo istotne jest rozplanowanie - funkcjonalne, spełniające nasze potrzeby. Ale wybierając projekt zwróćmy także uwagę na takie elementy jak efektywność energetyczna, jakość klimatu wewnętrznego czy oświetlenie. To kwestia nie tylko „ekologii” - często traktowanej jak modne hasło, ale przede wszystkim - naszego zdrowia, a także niższych kosztów utrzymania domu. Dlatego zwracajmy uwagę na biura , dla których ważne są rozwiązania nowoczesne i energooszczędne.
Zródło: e-sciany.pl

WIDEO: Styl industrialny w mieszkaniu – jak go stworzyć?

Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski