Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mogą zniknąć

MWK
- Szkoły, które miały w tym roku słaby nabór kandydatów, mogą w niedalekiej przyszłości zniknąć z rynku edukacyjnego - obawia się Andrzej Janczy z Małopolskiego Kuratorium Oświaty. We wszystkich małopolskich szkołach średnich przygotowano prawie 57 tysięcy miejsc; do tej pory przyjęto ok. 49 tys. gimnazjalistów.

Niektóre szkoły średnie nie mają odpowiedniej liczby kandydatów do klas pierwszych

   W Krakowie i pięciu powiatach (olkuskim, myślenickim, krakowskim ziemskim, proszowickim i miechowskim) dla przyszłorocznych pierwszoklasistów przygotowano 25,2 tys. miejsc. Do tej pory do różnych typów szkół ponadgimnazjalnych przyjęto 21,6 tys. uczniów. Na 3800 miejsc w liceach profilowanych wypełnionych zostało 2560, na 11 tys. 100 miejsc w ogólniakach przyjęto 11 tys. 500 osób. Większa liczba uczniów niż miejsc jest tutaj wynikiem uruchamiania dodatkowych oddziałów w szkołach. Pomimo tego w liceach ogólnokształcących jest jeszcze ok. 900 wolnych miejsc. Z kolei w technikach na pierwszoklasistów czekało 5200 miejsc, a przyjęto 5120 osób. Najsłabszy nabór odnotowały zasadnicze szkoły zawodowe - na 5180 przygotowanych miejsc zawodówkę wybrało 2500 gimnazjalistów z Krakowa i okolic. Największym zaskoczeniem okazał się brak naboru do najpopularniejszych dotychczas klas kształcących technologów robót wykończeniowych - do proponowanych pięciu oddziałów zgłosiło się zaledwie 48 chętnych.
   - Niektóre szkoły - np. Zespół Szkół Odzieżowych nr 2 w Krakowie - miały naprawdę bardzo słaby nabór. To olbrzymie niebezpieczeństwo dla przyszłości tych placówek. Jeśli dalej tak będzie, mogą wkrótce zniknąć z edukacyjnego rynku - mówi Andrzej Janczy z Małopolskiego Kuratorium Oświaty.
   Bardzo słaby nabór odnotowały też licea profilowane - na 65 placówek w Krakowie i okolicach we wrześniu ruszą najprawdopodobniej tylko 54. Jedna piąta tych szkół nie miała odpowiedniej liczby kandydatów.
   - To wielka szkoda, że licea profilowane mają taki kłopot. Szkoda, bo to dobry typ szkoły - umożliwia zdawanie matury i szybkie zdobycie zawodu. Absolwenci liceów profilowanych uczą się bowiem zawodu tylko przez rok w szkołach policealnych - mówi Andrzej Janczy.
   W wielu szkołach kandydatów jest zbyt mało, aby można było utworzyć jedną klasę o konkretnym profilu. W takich przypadkach decyzję podejmie organ prowadzący te placówki, który może zezwolić na uruchomienie oddziału o mniejszej liczbie uczniów lub zaproponować kandydatom przejście do innej szkoły.
   W Małopolskim Kuratorium Oświaty przez całe wakacje będzie można zasięgnąć informacji na temat wolnych miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych. Zainteresowani mogą dzwonić pod nr tel.: 61-60-186, 61-60-187, 411-43-89 lub 422-12-26.
    (MWK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski