Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mogiła ck generała

Redakcja
Wincenty Colo urodził się w 1801 roku w Wiedniu, w rodzinie rotmistrza armii austriackiej. W 1820 wstąpił do Akademii Wojskowej, którą ukończył w stopniu podporucznika. Szlify generalskie w 2 Korpusie Armii uzyskał w 1850 roku. Służył w wielu jednostkach wojskowych m.in. we Włoszech, na Węgrzech, w Ołomuńcu, Krakowie. Brał udział w tłumieniu powstania węgierskiego w 1848 roku, za co wyróżniony został rosyjskim Orderem św. Stanisława. W 1855 roku przebywał w Wojniczu jako dowódca jednej ze stacjonujących tam jednostek armii austriackiej. Zmogła go w tym miejscu śmiertelna choroba.

Płyta nagrobna dla Izby Regionalnej

 Przy alei głównej tarnowskiego Starego Cmentarza znajduje się zniszczony i zdekompletowany nagrobek żeliwny austriackiego generała Wincentego Colo. Na tablicy wyryta jest inskrypcja: Pogrążona w smutku żona jej niezapomnianemu małżonkowi c.k. generałowi majorowi i brygadierowi Wincentemu Colo zmarłemu w Wojniczu 31 lipca 1855. Tuż obok usytuowany jest grób jego adiutanta Karola Smekalla. Obaj zmarli w tym samym roku na cholerę w Wojniczu, pochowano ich uroczyście w Tarnowie.
 Obecnie trwa renowacja pomnika nagrobnego generała, prowadzona przez zakład konserwacji zabytków z Bytomia na zlecenie Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzem Starym w Tarnowie. Jak się okazuje, jedna z żeliwnych płyt została umocowana w nagrobku stroną z inskrypcją do wewnątrz. Specjaliści sądzą, że błąd powstał w zakładzie odlewniczym. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wojnickiej zwróciło się do konserwatora zabytków w Tarnowie o przekazanie tej właśnie płyty Izbie Regionalnej w Wojniczu.
 - Generał Wincenty Colo zmarł na cholerę w Wojniczu w 1855 r. Płyta byłaby interesującym eksponatem w wojnickich zbiorach muzealnych, przypominającym o stacjonowaniu w Wojniczu jednostek wojska austriackiego - argumentuje prośbę TPZW jego przewodniczący Jerzy Chumiński. Opinię wyraziło już kierownictwo bytomskiego zakładu odpowiedzialnego za renowację generalskiego nagrobka. Zdaniem bytomian, można ową płytę przekazać Wojniczowi bez szkody dla estetyki pomnika. Zastąpić ją może nowa, prawidłowo wykonana płyta, nie obniżając wartości cmentarnego zabytku.

(mab)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski