Mogilany. Mieszkańcy mogą się wypowiedzieć w sprawie projektu Strategii Rozwoju Gminy. Mają czas do 14 kwietnia

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Ważnym partnerem gminy jest zarządca zakopianki - Generalna Dyrekcja Dróg Kraojwych i Autostrad
Ważnym partnerem gminy jest zarządca zakopianki - Generalna Dyrekcja Dróg Kraojwych i Autostrad fot. Ewa Tyrpa
Zbliża się termin zakończenia konsultacji społecznych dotyczących projektu Strategii Rozwoju Gminy Mogilany na lata 2021-2030. W sprawie tego dokumentu mieszkańcy mogą się wypowiedzieć do 14 kwietnia.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Nie tylko mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi. Mogą je przysłać m.in. ościenne gminy i stowarzyszenie „Metropolia Krakowska”.

Ważna ekologia i pomoc społeczna

- W strategii są cztery cele. Duży nacisk kładziemy na kwestie pomocy społecznej związane z nieuchronnymi zmianami demograficznymi i potrzebą prawy jakości świadczenia pomocy. Ważnym elementem jest ochrona środowiska i adaptacja do zmian klimatu, ze szczególnym naciskiem na jakość powietrza i edukację ekologiczną

– Anna Kowalska, kierowniczka pilotującego Strategię Referatu Rozwoju i Pozyskiwania Funduszy w Urzędzie Gminy wymienia niektóre działania zapisane w strategii.

Dodaje, że na ekologię zwracają też uwagę sami mieszkańcy. W nadesłanych do tej pory uwagach podkreślają np. konieczność wymiany kopciuchów i przestrzegania zakazu spalania niebezpiecznych odpadów.

Władze gminy w sprawie Strategii zorganizowały debatę publiczną online na 8 i dodatkowo 9 kwietnia, ale nie było nią zainteresowania.

- Jednak mieszkańcy nie byli pozbawieni przedstawienia swojej opinii dotyczącej strategii, która była gotowa w zeszłym roku i została skonsultowana z mieszkańcami. Wprowadzenie zmian w tym dokumencie wymusiły zmiany przepisów, a planowane warsztaty i konsultacje, przerwał koronawirus. Na szczęście, kluczowe dyskusje przeprowadziliśmy jeszcze przed pandemią i udało się, w oparciu o diagnozę, wypracować klarowne kierunki rozwoju

– relacjonuje Piotr Piotrowski, wójt mogilańskiej gminy.
Strategia ma równoważyć rozwój

Podkreśla, że strategia, opracowana na najbliższe 10 lat jest poszukiwaniem równowagi pomiędzy rozwojem gospodarczym i współpracą z inwestorami, atrakcyjnością osadniczą, a jednocześnie dbałością o naturalne walory krajobrazowe, rekreacyjne i kulturowe.

Bardzo znaczące dla rozwoju gminy są inwestycje.

- Mieszkańcy oczekują rozbudowy sieci kanalizacyjnej, poprawy stanu dróg gminnych i powiatowych, modernizacji obiektów edukacyjnych i kontynuacji procesu tworzenia infrastruktury do spędzania wolnego czasu

– dopowiada włodarz gminy.

Partnerstwo z małopolskimi gminami

Wymienia też partnerstwo z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie rozbudowy i modernizacji „zakopianki” oraz w wielu dziedzinach z samorządami z sąsiedztwa i gminami zrzeszonymi w Metropolii Krakowskiej. Ma na myśli m.in. współpracę w zakresie dostępu do zewnętrznych funduszy, jak i wspólnych przedsięwzięć, szczególnie w obszarze transportu publicznego, czystego powietrza, rozwoju gospodarczego i usług społecznych.

- Sąsiedztwo Krakowa to przywilej i jednocześnie wyzwanie. Aby przeciwdziałać niekorzystnym zjawiskom duży nacisk kładziemy na rozwój kultury i integrację mieszkańców, z dużą rolą przypisaną organizacjom pozarządowym i oddolnym inicjatywom

– dodaje wójt Piotrowski.

Swoją opinię, uwagi, sugestie, mieszkańcy mogą zgłaszać do 14 kwietnia w różnych formach. Formularz do wypełnienia jest załącznikiem Strategii.

Uwagi można przesłać w formie:

- elektronicznej, e-mail: gmina@mogilany.pl lub poprzez system ePUAP,
- pocztą na adres UG, ul. Rynek 2, 32- 031 Mogilany,
- złożyć pisemnie w Dzienniku Podawczym Urzędu Gminy Mogilany, Rynek 2.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie