Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mogilany. Na studium czekało jedno pokolenie. Wreszcie zostało uchwalone. Ludzie nazywają to historyczną chwilą

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
fot. archiwum Urzędu Gminy Mogilany
Po 11 latach, Rada Gminy uchwaliła studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Mogilany.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Procedurę rozpoczęto w kadencji 2006-2010. Od tego czasu samorządowcy nie mogli się porozumieć w sprawie tego dokumentu.
Z poprzedniego projektu studium, opracowanego w 2014 roku, kiedy władze były mocno skonfliktowane. Wielu mieszkańców zarzucało ówczesnym władzom uznaniowe traktowanie wniosków. Np. wycofano uwzględnione w projekcie z 2010 r., odrzucono o przekształcenie terenów przy drodze, a ujęto obszary bez dojazdu.

Dopiero ta kadencja pozwoliła na spokojne procedowanie projektu studium, co trwało 14 miesięcy. - Nie wyrzuciliśmy opracowanego wcześniej dokumentu do kosza, ale musieliśmy go dogłębnie przeanalizować i dostosować do oczekiwań mieszkańców i aktualnych przepisów na przykład zakazujących budowy domów na terenach osuwiskowych – podkreśla Piotr Piotrowski, wójt mogilańskiej gminy, w której Państwowy Instytut Geologii wyznaczył aż 468 osuwisk.

- Na nich jest zakaz stawiania domów, więc wszystkie wnioski o przekształcenie takich terenów w budowlane, z mocy prawa musieliśmy odrzucić. To miejsca niebezpieczne dla ludzkiego życia i w razie jakiegoś zagrożenia, w przypadku wydania zgody na budowę, gmina odpowiadałaby za stworzenie niebezpieczeństwa – tłumaczy wójt.

Nowe studium powiększy o 417,9 hektarów tereny pod zabudowę. Ludzie już się cieszą, choć wspominają, że na konflikcie we władzach straciło przynajmniej jedno pokolenie.

Teraz z niecierpliwością czekają na plan zagospodarowania przestrzennego. - Studium tylko wyznacza kierunki zagospodarowania, a plan wyznacza konkretne miejsca do przekształcenia – przypomina wójt.

Planiści podkreślają, że posiadacz np. 80 arów ziemi rolnej,wyznaczonej w studium jako teren inwestycyjny, w planie nie musi mieć przekształconej całej działki, tylko jej część.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski