Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mogilany. Radni zdecydowali o zmianach w projekcie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Mieszkańcy denerwują się, że ponad 10 lat czekają na uchwalenie nowego studium. - Odkąd rozpoczęto prace nad studium żyjemy w niepewności. Nie wiemy jak planować swoje życie. Nie wiemy czy nasza działka zostanie przekształcona w budowlaną, bo raz objętą ją obszarem budowlanym, a potem to zmieniono – żali się pani Maria, jedna z mieszkanek gminy.

W minionych kadencjach prace nad studium przebiegały w atmosferze ogromnych emocji i konfliktów we władzach samorządowych. Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie, bo w gminie rządzi ugrupowanie wójta Piotra Piotrowskiego.

- Chcemy jak najszybciej uchwalić studium, ale nie może zostać przyjęte poprzedni projekt z 2017 roku, gdyż w tym czasie zmieniły się przepisy i musimy rozpocząć od nowa procedurę uzgadniania projektu z różnymi instytucjami – tłumaczy wójt i zapewnia, że wszystkie wnioski złożone do poprzedniego projektu są aktualne i te które pozytywnie rozpatrzono, takie pozostaną. - Nie trzeba ich ponawiać.

- Natomiast można składać wnioski o zmianę charakteru terenu nieuwzględnionego w tamtym projekcie lub całkiem nowe – dodaje włodarz gminy. Dla przykładu podaje nową instytucję Polskie Wody, z którą obowiązkowo trzeba projekt uzgadniać lub inną sieć szkół, już bez gimnazjów.

Natomiast nie zmieniły się przepisy dotyczące osuwisk. - Ludzie płaczą, bo ich teren uznano za osuwiskowy, a do tej pory na ich działkach żadnych ruchów ziemi nie było. Uważam, że to też trzeba przemyśleć i wziąć pod uwagę nowe technologie. Przecież w Japonii ludzie budują domy na palach, więc jeśli ktoś chciałby tak stawiać lekki dom, to dlaczego mu tego nie umożliwić – pyta retoryczne Zbigniew Staszczak, przewodniczący Rady Gminy.

Gmina Mogilany, a zwłaszcza stolica gminy, ma ciekawą, ale tez trudną budowę geologiczną. Leży na rumowisku skał piaskowych, tworzących też wzniesienia. Najwyższe to Kopce z rejonem skrzyżowania dróg do Bukowa i Chorowic (na zdj.), leżące 404 m nad poziomem morza.

- Musimy wreszcie uchwalić studium, by ludzie normalnie planowali swoje życie i żyło się im wygodnie – podkreśla przewodniczący Staszczak.

Wnioski należy składać w Urzędzie Gminy do 9 sierpnia.
We wrześniu władze gminy planują wyłożenie tego dokumentu, a uchwalenie studium pod koniec roku. Obecnie obowiązuje studium z 1999 roku oraz plan zagospodarowania z 2006 roku.

WIDEO: Barometr Bartusia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski