Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Moja przygoda z przebiśniegami

Grzegorz Tabasz
Moją przygodę z przebiśniegami zacząłem od otrzymanego w prezencie kawałka darni naszpikowanej cebulkami.

FLESZ - Polska zainwestuje w produkcję szczepionek

Wygrzebane cebule wsadziłem do ziemi. Po dwóch latach mała kępa zrobiła się na tyle duża, że zacząłem przesadzać wykopane roślinki, gdzie popadło. Upchałem przebiśniegi pod owocowymi drzewkami. Na trawniku. Pod żywopłotem. W pełnym słońcu. W cieniu. Nie chorują, nikt ich nie zjada.

Kwiaty cieszą rozbudzone pszczoły i inne owady. Niewiele tego, ale lepsza odrobina pożywienia niż nic. Teraz przebiśniegi są już wszędzie. Cierpliwie czekam, aż wyrosną w rozległe kwiatowe dywany. Jak to się fachowo mówi, doprowadziłem ogrodową roślinkę do naturalizacji, czyli stanu pierwotnej dzikości. Część z nich zaczęła się rozsiewać przy pomocy nasion, bo pokazały się w zupełnie nieprawdopodobnych miejscach.

Zaczęły uciekać na okoliczne łąki, gdzie nie sięga moja jurysdykcja. To już zapewne sprawka mrówek, które po dojrzałe nasiona urządzają długie wyprawy. Nie za darmo. Do każdego z nich doczepiony jest mały pakunek z tłustą i mile pachnącą zawartością. Łakome owady zjedzą, co dla nich przeznaczone a niepotrzebne już nasiona porzucą po drodze. Czasem bardzo daleko. Jeszcze kilka lat cierpliwości i łany przebiśniegów zarosną cały ogród. I to jest mój cel: poczuć się jak w lasach Roztocza, gdzie można spotka prawdziwe, dzikie przebiśniegi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski