"Moja woda". Ruszył nabór wniosków do Programu Priorytetowego „Moja Woda”. Nawet 5 tysięcy złotych na oczka oraz inne instalacje wodne

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Ruszył nabór wniosków do Programu Priorytetowego „Moja Woda”
Ruszył nabór wniosków do Programu Priorytetowego „Moja Woda” PublicDomainPicture/pixabay
1 lipca rozpoczęto realizację Programu Priorytetowego ,,Moja woda". Od tego dnia składane są wnioski o dofinansowanie na lata 2020-2024. Dzięki wspólnej inicjatywie Ministerstwa Klimatu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy, do Beneficjentów w Małopolsce może trafić nawet 4,5 miliona złotych. 

FLESZ - Kto dostanie bon turystyczny?

Program „Moja Woda”. Kto i na co może uzyskać dofinansowanie?

Program skierowany jest osób fizycznych, będących właścicielami lub współwłaścicielami  nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny (może być nowo budowany) z kompletnym systemem orynnowania dachu.  Finansowanie z Programu „Moja Woda” obejmuje zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji, które pozwolą na zagospodarowanie wód opadowych (czyli popularnej „deszczówki”), jak i wód roztopowych. Przykładowe elementy jakich inwestycji, które mogą być objęte dofinansowaniem, to: 

  • przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego,
  • instalacja rozsączająca,
  • zbiorniki retencyjne (szczelne, infiltracyjne, nadziemne otwarte od 2 m3 pojemności, nadziemne zamknięte od 1 m3 pojemności, podziemne zamknięte od 2 m3 pojemności),
  • elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

- Program pozwoli sfinansować aż 20 tys. instalacji przydomowej retencji. Szacujemy, że przydomowe inwestycje spowodują zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych rocznie w miejscu opadu wody, a więc na prywatnych działkach. To oznacza, że milion metrów sześciennych bardzo cennej wody odciąży kanalizację i zmniejszy ryzyko podtopień w wyniku deszczów nawalnych – mówi dr Kazimierz Koprowski, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie  minister klimatu, Michał Kurtyka podczas inauguracji programu. 

Warunki przystąpienia do Programu

Dokumenty można składać do 31 maja 2024r w Wojewódzkim Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie lub do wyczerpania się środków.  - Dofinansowanie można otrzymać na inwestycje, które zostały rozpoczęte najwcześniej 1 czerwca 2020 r. Zadanie nie może być zakończone przed datą złożenia wniosku - zwraca uwagę 1 lipca rozpoczęto realizację Programu Priorytetowego ,,Moja woda". 

Środki z Programu są przyznawane w formie bezzwrotnej dotacji, która może wynosić do 80% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5000 złotych w ramach jednego wniosku. 

Jak można otrzymać środki z Programu „Moja Woda”?

Najpierw należy pobrać wniosek z podstrony Programu “Moja Woda” na stronie Wojewódzkiego Funduszu - będzie on w formie aktywnego PDF. Plik z danymi trzeba potem przesłać na adres [email protected] Ten sam wniosek należy także wydrukować (będą na nim nadpisane sumy kontrolne) i przesłać lub złożyć go osobiście do Wojewódzkiego Funduszu w Krakowie, przy ulicy Kanoniczej 12.  Wniosek musi wpłynąć do Funduszu w wersji papierowej i elektronicznej, a za datę złożenia wniosku uznaje się datę wpływu wersji papierowej. 

Gdzie szukać dodatkowych informacji?

Szczegółowa lista inwestycji, na którą można otrzymać dofinansowanie oraz wymagane dokumenty i załączniki są opisane w Programie „Moja Woda” oraz w zakładce Programu “Moja Woda” na stronach Wojewódzkiego Funduszu w Krakowie. WFOŚiGW, dodajmy, od 27 lat wspiera działania na rzecz środowiska i zrównoważonego rozwoju w Małopolsce poprzez dofinansowanie inwestycji oraz innych działań na rzecz ochrony środowiska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie