MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Moja woda". Ruszył nabór wniosków do Programu Priorytetowego „Moja Woda”. Nawet 5 tysięcy złotych na oczka oraz inne instalacje wodne

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Ruszył nabór wniosków do Programu Priorytetowego „Moja Woda”
Ruszył nabór wniosków do Programu Priorytetowego „Moja Woda” PublicDomainPicture/pixabay
1 lipca rozpoczęto realizację Programu Priorytetowego ,,Moja woda". Od tego dnia składane są wnioski o dofinansowanie na lata 2020-2024. Dzięki wspólnej inicjatywie Ministerstwa Klimatu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy, do Beneficjentów w Małopolsce może trafić nawet 4,5 miliona złotych. 

FLESZ - Kto dostanie bon turystyczny?

Program „Moja Woda”. Kto i na co może uzyskać dofinansowanie?

Program skierowany jest osób fizycznych, będących właścicielami lub współwłaścicielami  nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny (może być nowo budowany) z kompletnym systemem orynnowania dachu.  Finansowanie z Programu „Moja Woda” obejmuje zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji, które pozwolą na zagospodarowanie wód opadowych (czyli popularnej „deszczówki”), jak i wód roztopowych. Przykładowe elementy jakich inwestycji, które mogą być objęte dofinansowaniem, to: 

  • przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego,
  • instalacja rozsączająca,
  • zbiorniki retencyjne (szczelne, infiltracyjne, nadziemne otwarte od 2 m3 pojemności, nadziemne zamknięte od 1 m3 pojemności, podziemne zamknięte od 2 m3 pojemności),
  • elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

- Program pozwoli sfinansować aż 20 tys. instalacji przydomowej retencji. Szacujemy, że przydomowe inwestycje spowodują zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych rocznie w miejscu opadu wody, a więc na prywatnych działkach. To oznacza, że milion metrów sześciennych bardzo cennej wody odciąży kanalizację i zmniejszy ryzyko podtopień w wyniku deszczów nawalnych – mówi dr Kazimierz Koprowski, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie  minister klimatu, Michał Kurtyka podczas inauguracji programu. 

Warunki przystąpienia do Programu

Dokumenty można składać do 31 maja 2024r w Wojewódzkim Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie lub do wyczerpania się środków.  - Dofinansowanie można otrzymać na inwestycje, które zostały rozpoczęte najwcześniej 1 czerwca 2020 r. Zadanie nie może być zakończone przed datą złożenia wniosku - zwraca uwagę 1 lipca rozpoczęto realizację Programu Priorytetowego ,,Moja woda". 

Środki z Programu są przyznawane w formie bezzwrotnej dotacji, która może wynosić do 80% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5000 złotych w ramach jednego wniosku. 

Jak można otrzymać środki z Programu „Moja Woda”?

Najpierw należy pobrać wniosek z podstrony Programu “Moja Woda” na stronie Wojewódzkiego Funduszu - będzie on w formie aktywnego PDF. Plik z danymi trzeba potem przesłać na adres [email protected]. Ten sam wniosek należy także wydrukować (będą na nim nadpisane sumy kontrolne) i przesłać lub złożyć go osobiście do Wojewódzkiego Funduszu w Krakowie, przy ulicy Kanoniczej 12.  Wniosek musi wpłynąć do Funduszu w wersji papierowej i elektronicznej, a za datę złożenia wniosku uznaje się datę wpływu wersji papierowej. 

Gdzie szukać dodatkowych informacji?

Szczegółowa lista inwestycji, na którą można otrzymać dofinansowanie oraz wymagane dokumenty i załączniki są opisane w Programie „Moja Woda” oraz w zakładce Programu “Moja Woda” na stronach Wojewódzkiego Funduszu w Krakowie. WFOŚiGW, dodajmy, od 27 lat wspiera działania na rzecz środowiska i zrównoważonego rozwoju w Małopolsce poprzez dofinansowanie inwestycji oraz innych działań na rzecz ochrony środowiska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski