Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monitoring poprawi bezpieczeństwo?

(WARS)
Joanna Urbaniec / Polskapresse
Bezpieczeństwo. Krakowski system monitoringu jest przestarzały i wymaga modernizacji. Szacuje się, że może to pochłonąć nawet 40 mln zł. Więcej kamer ma poprawić poczucie bezpieczeństwa, ale nie ma gwarancji, że wpłyną one na spadek przestępczości.

ARGUMENTY ZA ROZBUDOWĄ SYSTEMU MONITORINGU

1. Większa liczba kamer może sprawić, że krakowianie poczują się bardziej bezpiecznie we własnym mieście, wierząc, że w sytuacji zagrożenia służby szybciej pojawią się na miejscu zdarzenia oraz będą dysponować nagraniem, które posłuży jako materiał dowodowy.

2. Stworzenie Centrum Bezpieczeństwa i Monitoringu Miasta to szansa na szybszą koordynację pracy wielu służb (policji, straży miejskiej, pogotowia ratunkowego) w sytuacji klęski żywiołowej czy obsługi imprez masowych. System umożliwi także kompleksowe sterowanie ruchem w całym mieście (m.in. w czasie wypadków czy korków).

ARGUMENTY PRZECIWKO ROZBUDOWIE MONITORINGU

1. Brak jednolitych przepisów regulujących zasady tworzenia oraz obsługi moni-toringu w miejscach publicznych – nadal nie jest znany termin wejścia w życie ustawy określającej te kwestie.

2. Duże nakłady finansowe na rozbudowę systemu oraz brak informacji o źródłach jego finansowania. Jeśli Kraków nie pozyska środków unijnych lub wsparcia z budżetu państwa, to w kasie miasta będą musiały się znaleźć ogromne pieniądze na realizację inwestycji (nawet 40 mln zł), a później jej utrzymanie (rocznie nawet 3 mln zł).

3. Jeśli za montażem kilkuset kamer w całym mieście nie pójdzie zwiększenie liczby patroli, może się okazać, że system jest bezużyteczny, gdyż będzie brakowało funkcjonariuszy, których można wysłać na interwencję (większa liczba kamer może bowiem powodować ujawnienie większej liczby wykroczeń i przestępstw).

4. Wzrost poczucia inwigilacji wśród mieszkańców – mniejsza prywatność – obawa, że nagrania mogą zostać ujawnione (np. trafić do internetu).

5. Nadal nieznany jest podział kompetencji między policją, strażą miejską, a urzędnikami w kwestii obsługi kamer.

6. Niska jakość nagrań może zostać podważona w sądzie i nieuznana jako dowód w trakcie procesu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski