Monitorowanie kombatantów

G
Udostępnij:
(INF. WŁ.) Osoby mieszkające obecnie za naszą wschodnią granicą i nie mające polskiego obywatelstwa, które walczyły w polskich jednostkach wojskowych w czasie II wojny światowej, zostaną uhonorowane - zapewnia Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Osoby te pozbawione były do tej pory świadczeń kombatanckich, gdyż nie obejmowała ich ustawa z 1991 r.

Uhonorowani inaczej niż finansowo?

Zgodnie z ustawą o kombatantach z 1991 r., świadczenia pieniężne należą się wyłącznie tym osobom, które do 1 września 1939 r. były obywatelami Polski i mogą udokumentować swój udział w polskich formacjach zbrojnych podczas II wojny światowej. Rozporządzenie premiera z 1996 r. poszerza tę grupę o obywateli II Rzeczpospolitej, mieszkających obecnie na terytorium Litwy, Ukrainy i Białorusi (około 3500 osób). Otrzymują oni świadczenia w wysokości 26 USD miesięcznie, wypłacane kwartalnie. Pieniądze odbierają w polskich placówkach konsularnych.
Kolejna grupa osób zamieszkujących za naszą wschodnią granicą, które zgodnie z ustawą są kombatantami, ale nie należą im się pełne świadczenia, bo nie walczyły o wolność Polski z bronią w ręku, to sybiracy. Urząd do spraw Kombatantów zamierza przekazać im jednorazową pomoc materialną. Z wstępnego rozpoznania wynika, że np. na Białorusi mieszka stu sybiraków.
Najtrudniej, z przyczyn formalnych, pomóc tym byłym żołnierzom Wojska Polskiego, którzy nie mieli przed wojną i nie mają obecnie polskiego obywatelstwa. Ich liczba oceniana jest na ok. tysiąc osób, mieszkających głównie na Ukrainie. - Od strony moralnej sprawa jest oczywista - mówi Bożena Materska, rzecznik prasowy Urzędu do spraw Kombatantów. - Nikt nie neguje, że osoby walczące o wolność Polski powinny zostać przez państwo polskie uhonorowane. Natomiast od strony prawnej sprawa jest znacznie trudniejsza. Jej załatwienie leży poza ustawowymi możliwościami Urzędu. Nasze starania idą więc w kierunku uhonorowania tych osób w sposób inny niż finansowy lub znalezienia formuły, która umożliwi przekazanie tym z nich, którzy znajdą się w najtrudniejszej sytuacji finansowej, specjalnie przyznanej, wyjątkowej zapomogi. Dotyczyłoby to osób mieszkających głównie na Ukrainie. Ich liczebność i sytuację Urząd właśnie monitoruje.(G)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie