Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monitorowanie problemowych zachowań młodych krakowian

Dorota Dejmek(DD)
Zespół Działu Profilaktyki i Terapii Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. Od lewej: Anna Niedzielska, Olga Mazgaj, Paulina Mikulaścik-Wąsacz, Grzegorz Pękała, Diana Dygdoń, Katarzyna Kot
Zespół Działu Profilaktyki i Terapii Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. Od lewej: Anna Niedzielska, Olga Mazgaj, Paulina Mikulaścik-Wąsacz, Grzegorz Pękała, Diana Dygdoń, Katarzyna Kot fot. MCPU w Krakowie
Uzależnienia. Do spożywania alkoholu przyznało się 81 procent uczniów szkół średnich.

W_naszej placówce od 2010 roku prowadzimy badania ankietowe na temat sięgania po __substancje psycho-aktywne przez uczniów krakowskich szkół - _mówi Monika Borkowska-Żebrowska, kierownik Działu Profilaktyki i Terapii Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie.

- Celem badań jest monitorowanie zachowań problemowych młodzieży, a pozyskiwane informacje stanowią podstawę do konstruowania adekwatnych do potrzeb programów profilaktycznych. W programach stanowiących element diagnozy problemowej uwzględniamy specyfikę okresów rozwojowych uczniów oraz potrzeby edukacyjne rodziców i opiekunów, a także nauczycieli i __wychowawców.

We wrześniu br. został przedstawiony kolejny raport z roku szkolonego 2014/2015 pt. „Styl życia, używanie substancji psychoaktywnych, zachowania ryzykowne oraz postawy wobec używania substancji psychoak-tywnych w grupie uczniów krakowskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych”. Respondenci wypełniali anonimowe ankiety. Co z nich wynika? Przynajmniej raz w życiu 20 proc. uczniów gimnazjów sięgnęło po papierosy; w szkołach ponadgimnazjalnych było to już 60 proc. badanych. Do spożywania alkoholu przyznało się 30 proc. gimnazjalistów i 81__proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Dopalaczy nie próbował żaden uczeń gimnazjum i tylko jeden uczeń szkoły ponadgimnazjalnej. Niewielki odsetek młodzieży sięga po leki w celu odurzania się - 6 uczniów gimnazjum i ani jeden uczeń szkoły ponadgimnazjalnej. Większym zainteresowaniem cieszą się napoje energetyzujące i marihuana. Do picia „energetyków” przyznało się 58,4 proc. uczennic i 64,4 proc. uczniów gimnazjów oraz 87,4 proc. uczennic i 86,5 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Marihuanę paliło 7,6 proc. uczennic i 12 proc. uczniów gimnazjów oraz 42 proc. uczennic i 40,5 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

- Aby ograniczyć używanie substancji psychoaktywnych wśród dzieci i młodzieży, na terenie gminy Miejskiej Kraków realizujemy szkolenia profilaktyczne, ściśle współpracując z __placówkami oświatowymi - mówi Monika Borkowska-Żebrowska i dodaje: - Szkolenia mają za zadanie podniesienie poziomu wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień oraz naukę i utrwalenie podstawowych umiejętności społecznych, będących czynnikami chroniącymi przed uzależnieniem.

Szkolenia realizowane są nieodpłatnie, aktywnymi metodami pracy grupowej. Warunkiem zamówienia szkolenia jest wypełnienie i przesłanie do MCPU formularza (dostępny na: www.mcpu.krakow.pl, zakładka „Szkolenia”) pod opisem każdego z programów. Przykładowo - program profilaktyczny „Ciekawi świata” skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, natomiast programy „Mądry nastolatek”, „Fakty i mity” i „Efekt motyla” - do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Dzieci i młodzież od podstawówek po szkoły ponadgimnazjalne mogą skorzystać z takich szkoleń jak „Emocjo - chcę cię poznać”, „Jak radzić sobie ze stresem” lub „Trening asertywności”.

Program pod nazwą „Bezpieczny dialog” część I i II, to z kolei szkolenia dla nauczycieli, pedagogów i psychologów; „Wspólna sprawa” - dla rodziców i opiekunów. „Dzieci w sieci” skierowany jest do rodziców i nauczycieli, a „Powiem Ci” - do liderów młodzieżowych. Programem „Pierwszy rok - pierwszy krok” zostali objęci, tak jak w roku ubiegłym, uczniowie I klas gimnazjów, wychowawcy oraz rodzicie. W ramach programu odbywały się także szkolenia dla kadry pedagogicznej realizowane przez specjalistów z Kliniki Psychiatrii Dzieci i młodzieży Collegium Medicum UJ.

- Od stycznia tego roku realizujemy także program profilaktyczny dla uczniów I klas technikum i __zasadniczej szkoły zawodowej oraz wychowawców klas - podsumowuje Monika Borkowska-Żebrowska.

Miejskie Centrum profilaktyki uzależnień zaprasza na spektakl „My, dzieci z dworca ZOO”

W poniedziałek, 23 listopada - o godz. 11 oraz o godz. 13 - w Sali Teatralnej Nowohuckiego Centrum Kultury przy al. Jana Pawła II 232 w Krakowie,Teatr Kamienica przedstawi spektakl zrealizowany na podstawie książki „My, dzieci z dworca ZOO”. Spektakl jest opowieścią nie tylko o uzależnieniu i jego skutkach, ale przede wszystkim o tym, jak cienka jest granica między zabawą a tragedią. Przypomnijmy, sztuka powstała po ujawnieniu przez dziennikarzy niemieckiego „Sterna” wstrząsającego obrazu młodzieży berlińskiej, która w latach 60. i 70. XX wieku, w okolicach dworca kolejowego Berlin ZOO, pozbawiona opieki i wsparcia, popadała w narkomanię, alkoholizm i nędzę.

Zachęcamy do udziału w przedstawieniach nauczycieli wraz z uczniami szkół ponadgimnazjalnych, aby przy okazji spotkania z teatrem wysnuć refleksję nad wyborem drogi życiowej w kontekście zagrożeń wynikających z sięgania po narkotyki. W przedstawieniu biorą udział młodzi aktorzy, co wpłynąć może na atrakcyjność przedsięwzięcia oraz wzmóc siłę przekazu u młodych odbiorców.

Warszawski Teatr Kamienica został zaproszony przez Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie i jego pracownicy wszystkim chętnym młodym i starszym uczestnikom spektaklu będą udzielać porad, konsultacji i informacji w zakresie problematyki uzależnień.

Bilety-cegiełki na przedstawienie w cenie 10 zł zasilą Stowarzyszenie Krakowski Komitet Zwalczania Raka, działające na rzecz krakowskiego Centrum Onkologii. Bilety można nabyć jeszcze jutro (niedziela) w punktach InfoKraków, ul. św. Jana 2 i Plac Wszystkich Świętych 2, a w poniedziałek - przed spektaklem w NCK.

Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień

Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie świadczy pomoc dla osób uzależnionych i zagrożonych uzależnieniem poprzez udzielanie rodzinom, w których występują tego typu problemy, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności - ochrony przed przemocą w rodzinie. Pracownicy MCPU udzielają w tym zakresie porad i informacji w rozmowach telefonicznych oraz bezpośrednich.

Ważnym zakresem działań placówki jest prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej, edukacyjnej oraz szkoleniowej w zakresie problemów alkoholowych i narkomanii oraz uzależnień behawioralnych. MCPU świadczy porady poprzez anonimowe i nieodpłatne spotkania o charakterze konsultacyjnym i motywacyjnym dla osób zgłaszających się z własnej inicjatywy, a także dla osób opuszczających Dział Opieki Nad Osobami Nietrzeźwymi. Organizowane są ponadto cykliczne spotkania motywujące do podjęcia terapii z osobami uzależnionymi.

Zadania Punktu Konsultacyjnego dla Osób z Problemem Alkoholowym i Ich Rodzin to:
- Prowadzenie działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień i przemocy w rodzinie.
- Udzielanie osobom i rodzinom konsultacji oraz porad psychologicznych, prawnych, socjalnych i profilaktycznych w sprawach uzależnień i przemocy.
- Motywowanie osób współuzależnionych do ewentualnego podjęcia psychoterapii w zakładach lecznictwa odwykowego.
- Wspomaganie osób pijących ryzykownie i szkodliwie w podjęciu decyzji w sprawie zmiany szkodliwego wzoru picia.
- Motywowanie osób uzależnionych od alkoholu do podjęcia leczenia odwykowego oraz psychoterapii w zakładach lecznictwa odwykowego.
- Udzielanie wsparcia osobom po zakończonej psychoterapii poprzez rozmowy podtrzymujące lub udział w grupach wsparcia.
- Inicjowanie interwencji w przypadku rozpoznania zjawiska przemocy w rodzinie poprzez udzielenie stosownego wsparcia i informacji o możliwościach uzyskania pomocy i powstrzymania przemocy.
- Gromadzenie informacji o miejscach pomocy oraz kompetencjach służb i instytucji z terenu gminy, zajmujących się systemową pomocą dla rodziny.
- Współdziałanie z innymi podmiotami zajmującymi się rozwiązywaniem problemów uzależnień oraz przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.

Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień prowadzi także Telefon Zaufania dla osób z Problemem Alkoholowym, który działa 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, pod numerem 12 411 60 44.
- Osoby potrzebujące specjalistycznej opieki MCPU kieruje do podmiotów realizujących terapię uzależnień na terenie Gminy Miejskiej Kraków.
- Dzieci i młodzież oraz ich rodziców i opiekunów zachęca się do uzyskania pomocy w ściśle współpracującej Poradni Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, ul. Śniadeckich 3, tel. 12 424 87 43.

(DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski