Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monograficzna wystawa malarstwa krakowskiej artystki Anny Güntner w Nowohuckim Centrum Kultury

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Anna Güntner "Niewypały"
Anna Güntner "Niewypały" Materiały prasowe
Do 16 stycznia 2022 roku we wnętrzach Galerii Centrum Nowohuckiego Centrum Kultury można oglądać obrazy Anny Güntner z prywatnych kolekcji. Monograficzna wystawa została zorganizowana przez krakowską galerię Artemis i NCK.

FLESZ - Pokolenie Z. Dobry, ale szybki klient

od 16 lat

Anna Güntner – urodzona 8 sierpnia 1933 roku w Poznaniu. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1952–1957; dyplom obroniła w pracowni prof. Zbigniewa Pronaszki w roku 1958. Otrzymała stypendium artystyczne Rządu Francuskiego w Paryżu w 1964 roku oraz stypendium Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku w 1979 roku. Nagrodzona Złotą Odznaką za pracę twórczą dla Miasta Krakowa w 1974 roku. Mieszkała i tworzyła w Krakowie. Zmarła 5 kwietnia 2013 roku w Krakowie.

Prace w zbiorach: Muzeum Narodowego w: Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Muzeum w Sztokholmie, Bundy Museum of History and Art w Nowym Jorku oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Austrii, Belgii, Francji, Japonii, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, USA i Włoszech.

Jej prace „grały” w filmach fabularnych "Jowita" (reż. Janusz Morgenstern, 1965) i "Anatomia miłości" (reż. Roman Załuski, 1972), a także filmach telewizyjnych w Niemczech, Belgii i w Polsce.

"Wśród osobliwej fauny i flory, wśród rekwizytów jak gdyby przeniesionych ze starych rycin, zamknięte i zaklęte unoszą się w obrazach Anny Güntner piękne dziewczyny. Wszystko w tym malarstwie jest widomie nieprawdziwe, ironiczno-marzycielskie, wszystko ujęte w cudzysłów, to znaczy oparte na motywach i klimatach znanych doskonale, czytelnych – zawsze, jak dziewczęcy sen o starym zamku. Anna Güntner wie, że obraca się wśród stereotypów, wśród znaków, scen o treści nie tyle symbolicznej co niby-symbolicznej – i potrafi owymi znakami, symbolami żonglować ze zręcznością sztukmistrza, potrafi – a bardzo tego pragnie – zaskakiwać, przyciągać uwagę niespodziewanym splątaniem różnych przestrzeni, zachwianiem proporcji, nieoczekiwanym skojarzeniem przedmiotów" - napisano o malarstwie Anny Güntner w czasopiśmie "Polska" w 1967 roku.

Wystawie towarzyszy obszerny katalog zawierający reprodukcje prawie wszystkich zidentyfikowanych obrazów artystki, nawet jeżeli zachowały się tylko ich czarno-białe zdjęcia lub reprodukcje w czasopismach takich jak: "Polska" (miesięcznik wydawany w sześciu wersjach językowych), "Ty i ja", "Przegląd Artystyczny", "Magazyn Kulturalny" i "Jazz Forum". Część albumową uzupełniają teksty Andrzeja Banacha, Ewy Kuryluk, Tadeusza Nyczka i Tadeusza Ryłko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Monograficzna wystawa malarstwa krakowskiej artystki Anny Güntner w Nowohuckim Centrum Kultury - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski