Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mops

(DD)
Mops to zgodny, bardzo towarzyski i wrażliwy pies
Mops to zgodny, bardzo towarzyski i wrażliwy pies Fot. 123RF
Rasy psów. Mops to niewielki piesek (wysokość 30-36 cm, waga 6,3-8,1 kg) o krępej, zwartej kwadratowej sylwetce, skręconym, najczęściej podwójnie, ogonku, spłaszczonym pyszczku i dużych kulistych oczach.

Uszy mopsów występują w dwóch rodzajach: różyczkowate (zwisające, odchylone do tyłu) i guzikowate (załamane ku przodowi). Umaszczenie jest zróżnicowane: czysto czarne bądź beżowe z czarną maską, przy czym odcienie beżu wahają się od srebrnego, poprzez brzoskwiniowy aż do płowego.

Ten suchy, bardzo skrótowy opis nie oddaje jednak emocji, jakie wzbudzają mopsy: albo ktoś pokocha tego zabawnego pieska od pierwszego spojrzenia, albo nigdy nie stanie się entuzjastą tej rasy. Wielbicieli mopsów jest jednak znacznie więcej – i to już od setek lat. Przybyły do Europy (gdzie stały się ulubieńcami arystokracji) najprawdopodobniej w XIV w., pokonując daleką drogę szlakiem jedwabnym z Chin będących ich ojczyzną.

Rasa przetrwała do dziś niemal w niezmienionej formie. O tym, jak bardzo jest stara świadczy fakt, że już w czasie dynastii Sung – 960-1279 p.n.e. – znane były „mopsopodobne” psy nazywane Lo-sze, które są bezpośrednimi przodkami współczesnych mopsów.

Jaki jest dziś dawny pupil cesarzy chińskich i władców europejskich, którego wizerunki odnajdujemy na licznych obrazach? Z pewnością arystokratyczne pochodzenie nie wypaczyło jego psychiki. Nie da się jednak ukryć, że mopsy uwielbiają wygody: miękkie łóżko (uwaga – głośno chrapią) i dobre jedzenie (nie ulegać zachciankom – mają skłonność do otyłości) to coś, za czym przepadają.

Priorytetem jest jednak miłość opiekuna, a właściwie całego rodzinnego stada – mops żyje w zgodzie z dziećmi, innymi psami i zwierzętami domowymi. Bardzo uczuciowy, wrażliwy (także na ton głosu), pragnie, aby poświęcać mu wiele uwagi. Potrzebuje regularnej, chociaż umiarkowanej dawki ruchu.

Doskonale czuje się w warunkach miejskich – jest niezastąpionym towarzyszem spokojnych spacerów po parkach. Zupełnie nie nadaje się natomiast do pełnienia funkcji obrońcy domu – nie jest w stanie nikogo ugryźć ani sterroryzować szczekaniem. Najpoważniejszym problemem zdrowotnym mopsów jest nadwaga, natomiast krótki nos sprzyja zwężeniu otworów nosowych, co z kolei powoduje trudności w oddychaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski