Mordercza wspinaczka

Już w sobotę, w biegu na 15 km klasykiem, Kowalczyk pobiegła szybko i ukończyła zawody na wysokim, 5. miejscu, pokonując tak groźne rywalki, jak Czeszka Neumannova, Niemka Bauer, Słowenka Majdić. Polka awansowała w klasyfikacji generalnej z 20. na 12. pozycję. Pewnie wygrała Finka Kuitunen przed swoją rodaczką Saarinen.

Tour de Ski zakończone: Awans Kowalczyk na 11. miejsce

Wczoraj w Val di Fiemme zakończyła się nowa impreza w narciarstwie biegowym - Tour de Ski. Po dobrych dwóch biegach Justyna Kowalczyk awansowała z 20. na 11. miejsce. Janusz Krężelok ukończył zawody na 33. miejscu. Maciej Kreczmer nie został sklasyfikowany.

Wczoraj zawodniczki walczyły na trasie 10 km stylem dowolnym. Organizatorzy, wzorem kolarskiego Tour de France, zafundowali biegaczom morderczą trasę: ostatnie 3,5 kilometra to była nieustanna wspinaczka na wysokość 1451 metrów.
Finka Kuitunen była poza zasięgiem. Norweżka Bjoergen na ostatnich metrach wyprzedziła Ukrainkę Szewczenko i Finkę Saarinen. Justyna Kowalczyk minęła Włoszkę Longo i zajęła 11. miejsce.
- To dobra lokata, Justynazbiegu nabieg spisywała się lepiej, wsobotę była wścisłej czołówce, nadobrym 5. miejscu. Wczoraj napiekielnie trudnej trasie jeszcze poprawiła lokatę. Wszystko zmierza wdobrym kierunku, anaszym głównym celem wtym sezonie są mistrzostwa świata podkoniec lutego wSapporo. Jestem spokojny oJustynę. Jestem też zadowolony zpostawy Janusza Krężeloka, który zakończył imprezę na33. miejscu. Świetnie startował wAsiago, wsprincie, wktórym był czwarty - powiedział nam trener Aleksander Wierietelny.
W biegu mężczyzn rywalizację w Tour de Ski wygrał Niemiec Angerer. Janusz Krężelok dobrze pobiegł w sobotę w biegu na 30 km stylem dowolnym - zajął 25. lokatę, to jego najwyższe miejsce na długim dystansie w PŚ. Jak wiadomo, specjalizuje się w sprintach.
W niedzielę Krężelok był 33. Maciej Kreczmer nie ukończył sobotniego biegu i w związku z tym nie został dopuszczony do ostatniej konkurencji.
Zwycięzcy całego cyklu otrzymali do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata po 400 punktów oraz 75 tys. franków szwajcarskich. (AS)

Wyniki

Mężczyźni
30 km st. dow.: 1. Roenning (Norwegia) 1.21,30, 2. Alipow (Rosja) 0,6, 3. Jauhojarvi (Finlandia) 1,6... 25. Krężelok 2.12,0.
11 km stylem dowolnym: 1. Angerer (Niemcy) 33.39,5, 2. Legkow (Rosja) strata 46,3, 3. Oestensen (Norwegia) 50,0... 33. Krężelok 6.56,1.
Klasyfikacja końcowa Tour de Ski: 1. Angerer 3: 29.49,7, 2. Legkow strata 46,4, 3. Oestensen 50,2... 33. Krężelok 6.56,6.
Klasyfikacja generalna**PŚ: 1. Angerer 602 pkt, 2. Legkow 467, 3. Hetland 432... 65. Krężelok 20, 97. Kreczmer 5. Kobiety15 km stylem klasycznym: 1. Kuitunen (Finlandia) 42.02,2, 2. Saarinen (Finlandia) strata 37,1, 3. Bjoergen (Norwegia) 1.06,5, 4. Skofterud (Norwegia) 1.20,1, 5. Kowalczyk 1.21,3.10 km stylem dowolnym: 1. Kuitunen 36,36,7, 2. Bjoergen strata 1.17,7, 3. Szewczenko (Ukraina) 1.20,5, 4. Saarinen 1.22,3... 11. Kowalczyk 3.08,4. Klasyfikacja końcowa Tour de Ski: 1. Kuitunen 2: 20.15,3, 2. Bjoergen 1.17,5, 3. Szewczenko 1.20,8, 4. Saarinen 1.21,8, 5. Neumannova 1.23,8, 6. Majdic 1.52,0... 11. Kowalczyk 3.08,5. Klasyfikacja generalna**PŚ: 1. Kuitunen 822 pkt, 2. Bjoergen 634, 3. Majdic 466... 13. Kowalczyk 167**.