Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Morski górnik z AGH

Redakcja
SZKOLNICTWO WYŻSZE. Górnictwo morskie - unikatowy w skali kraju kierunek - AGH uruchomi we współpracy z Akademią Morską. W nowym roku akademickim inne krakowskie uczelnie stawiają na studia w języku angielskim.

Rozszerzenie oferty anglojęzycznych kierunków zapowiada m.in. Politechnika Krakowska. Takie studia chce uruchomić Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej. Nowy kierunek po angielsku będzie również można studiować na Uniwersytecie Ekonomicznym - od października 2011 r. ruszy informatyka stosowana.

Wiadomo też już, jakie inne nowości pojawią się w edukacyjnym repertuarze - lista wydłuży się o kierunki i specjalności tradycyjnie prowadzone w języku polskim. Na przykład na Uniwersytecie Jagiellońskim w nowym roku akademickim oferta powiększy się o: buddologię, prowadzoną na kierunku kulturoznawstwo, teksty kultury na Wydziale Polonistyki, studia środkowoeuropejskie na Wydziale Filologicznym oraz kierunek: zarządzanie, marketing i logistyka. Nowości na studiach podyplomowych znane będą w najbliższych miesiącach.

Na Akademii Górniczo-Hutniczej ruszy kierunek: wirtotechnologia na Wydziale Odlewnictwa oraz chemia budowlana - unikatowe, międzyuczelniane studia prowadzone wspólnie z Politechniką Gdańską i Politechniką Łódzką. Na słuchaczy studiów podyplomowych czekają natomiast m.in.: transport LNG i eksploatacja terminali oraz górnictwo morskie. Obydwa kierunki organizowane są wspólnie z Akademią Morską w Szczecinie.

Przyszłym górnikom morskim krakowska uczelnia dostarczy wiedzy z zakresu górnictwa, a szczecińska akademia - w zakresie nawigacji, ruchu statków i procedur bezpieczeństwa na morzu. Praktyki morskie będą prowadzone na platformach wiertniczych, statkach specjalistycznych oraz statkach badawczych poszukujących bogactw naturalnych pod dnem morskim. To unikatowy kierunek w skali kraju.

Porozumienie AGH i Akademii Morskiej w sprawie utworzenia kierunku: transport LNG i eksploatacja terminali to z kolei efekt współpracy obu uczelni ze spółką Polskie LNG w ramach projektu budowy w Świnoujściu terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego drogą morską.

Uniwersytet Ekonomiczny planuje otworzyć unikatowy kierunek na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych - rachunkowość i controlling. Uczelnia zapewnia, że jest przygotowana do jego uruchomienia, jednak na razie oczekuje na zgodę resortu nauki.

Nowości nie zabraknie też na Politechnice Krakowskiej. Kandydaci na studia będą mieli do wyboru m.in. nanotechnologie i nanomateriały. Zdaniem uczelni uruchomienie tego kierunku jest odpowiedzią na zapotrzebowanie przemysłu i rynku pracy na specjalistów tych dziedzin. W ramach kierunku będzie można wybrać specjalności: technologie nanomateriałowe lub inżynieria nanostruktur. Na innych studiach również pojawią się nowe specjalności - na kierunku energetyka, na studiach II stopnia będzie to: rozproszona generacja energii elektrycznej, a na kierunku mechanika i budowa maszyn - silniki spalinowe.

Do uruchomienia studiów z weterynarii cały czas przygotowuje się Uniwersytet Rolniczy, wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim. We wrześniu 2011 r. rozpocznie się budowa Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej - Ośrodka Medycyny Doświadczalnej i Innowacyjnej, które umożliwi utworzenie kierunku studiów. Jego uruchomienie zaplanowano na 2012 r.
Uniwersytet Rolniczy ma też nowe propozycje studiów podyplomowych. Na początku 2011 r. ruszy I edycja Studium Podyplomowego "Uprawa i wykorzystanie roślin zielarskich" na Wydziale Rolniczo-Ekonomicznym. - Nowością jest kierunek "profesjonalny kierownik projektów badawczo-rozwojowych" na Wydziale Technologii Żywności. To studia przeznaczone dla pracowników nauki oraz pracowników podmiotów działających na rzecz nauki. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej - tłumaczy Izabella Majewska, rzecznik uczelni.

Katarzyna Klimek-Michno

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski