Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Most dla kard. Macharskiego

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Nowy most jest elementem trasy ekspresowej S7
Nowy most jest elementem trasy ekspresowej S7 fot. Anna Kaczmarz
Radni na razie nie zdecydowali o nadaniu imienia Wisławy Szymborskiej jednemu ze skwerów

Nowemu mostowi na Wiśle, łączącemu Nową Hutę z osiedlem Rybitwy w Krakowie, będzie patronował kardynał Franciszek Macharski. Tak zdecydowali podczas wczorajszej sesji radni miejscy. Zagłosowali również za tym, aby była w Krakowie ulica Stefana Jurczaka, działacza opozycji w PRL. Jednocześnie podjęli decyzję o dekomunizacji nazw sześciu ulic, których patronami byli działacze komunistyczni.

Natomiast decyzja o nadaniu imienia Wisławy Szymborskiej jednemu ze skwerów została odłożona w czasie. Początkowo prezydent Krakowa zaproponował, aby w ramach dekomunizacji imię noblistki otrzymała niewielka i oddalona od centrum miasta ul. Szenwalda.

Michałowi Rusinkowi, prezesowi Fundacji Wisławy Szymborskiej, nie spodobał się jednak taki pomysł. W rozmowie z nami proponował: - Byłoby cudownie, gdyby jej imię nadano uroczemu placykowi w centrum Krakowa albo w Krowodrzy, gdzie mieszkała. Postulowałbym, aby to było miejsce z nią związane.

Radny Łukasz Wantuch z prezydenckiego klubu „Przyjazny Kraków” zaproponował więc, aby imię poetki nadać skwerowi koło Rynku Gł. przy ul. Reformackiej i św. Marka. Wczoraj jednak wycofał poprawkę w tej sprawie, bowiem usłyszał, że jest też propozycja nadania imienia Szymborskiej skwerowi w rejonie parku Krakowskiego (przy ul. Lea i Szymanowskiego), a więc w Krowodrzy. Projekt uchwały w tej sprawie ma być przygotowany na jedną z najbliższych sesji. - Wtedy znów zgłoszę propozycję skweru w centrum przy ul. Reformackiej, który uważam za lepszą lokalizację. Radni będą mieli wybór - komentuje Łukasz Wantuch.

W przypadku ul. Szenwalda prezydent wprowadził autopoprawkę, aby zyskała imię Stefana Janusa (1910-1978), pilota Wojska Polskiego (walczył w bitwie o Anglię). Radni przegłosowali takie rozwiązanie. Podobnie było w przypadku pięciu innych ulic, których patronów (byłych działaczy komunistycznych) zalecił zastąpić nowymi Instytut Pamięci Narodowej.

Zgodnie z przepisami, samorządy miały rok, do 2 września 2017 r., na zmianę nazw ulic i placów, które propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny.

W ramach dekomunizacji swoją ulicę w Krakowie będzie więc miał m.in. były marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara (zamiast ul. Zygmunta Młynarskiego) oraz architekt Wiktor Zin (zamiast ul. Janka Szumca).

Natomiast ul. Emila Dziedzica zmieni nazwę na Marka Eminowicza (historyk, charyzmatyczny nauczyciel V LO). Mieszkańcy proponowali, by zmienić tylko imię patrona na Bolesław Dziedzic. Ten pomysł nie zyskał jednak akceptacji większości radnych. Nie mieli natomiast wątpliwości, że patronem budowanej ulicy - łącząca aleję Generała Tadeusza Bora Komorowskiego z ul. Franciszka Bohomolca - powinien zostać Stefan Jurczak, legendarny działacz Solidarności.

WIDEO: Polscy kierowcy za granicą łamią przepisy rzadziej niż na rodzimych drogach. Jednym z powodów są wysokie mandaty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski