Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Most do dobrej muzyki

Redakcja
- Most jest obecny w moim życiu. On łączy moje miejsce urodzenia tutaj w Gorlicach, Krynicę, gdzie mieszkam z rodzicami i Kraków, gdzie teraz przebywam - mówi Mariola Cieniawa-Puchała, laureatka Mostu Starosty, nagrody głównej w dziedzinie kultury za rok 2007.

GORLICE. Przyznano nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury

W tym roku kapituła pod przewodnictwem starosty gorlickiego Mirosława Wędrychowicza doceniła osiągnięcia Marioli Cieniawa-Puchały w dziedzinie pianistyki i popularyzacji kultury muzycznej. Pochodząca z Gorlic pianistka jest wykładowcą w klasie fortepianu w krakowskiej Akademii Muzycznej. Po studiach pianistycznych ukończonych z wyróżnieniem doskonaliła muzyczne umiejętności pod kierunkiem prof. Andrzeja Jasińskiego w warszawskiej AM i prof. Karla-Heinza Kammerlinga w Hochschule fur Musik und Theater w Hanowerze. Jest laureatką wielu konkursów pianistycznych. Zdobyła m.in. nagrodę specjalną na I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (1983r.) i nagrody specjalnej jury III Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Palm Beach na Florydzie (1989). W 1994 r. zainicjowała pianistyczne kursy mistrzowskie w Krynicy i razem z Kevinem Kennerem była ich dyrektorem artystycznym i wykładowcą. Od 2002 r. jest kierownikiem artystycznym Letniego Festiwalu Muzycznego w Krynicy.
Kapituła Mostów Starosty podkreśla, że rodowita gorliczanka nigdy nie zapomina o swoim mieście i chętnie wspiera lokalne inicjatywy kulturalne.
Prócz nagrody głównej - Mostu Starosty za rok 2007, kapituła przyznała też wyróżnienia dla lokalnych działaczy i twórców kultury. Krystynę Skowronek, emerytowaną nauczycielkę plastyki z Biecza, doceniono za osiągnięcia edukacyjne w dziedzinie kultury. Za swoją pracę pedagogiczną odznaczona została m.in. Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odkryła wiele talentów, a obecnie aktywnie uczestniczy w animowaniu działań artystycznych wśród najmłodszych czytelników bieckiej biblioteki.
Barbara Brach, poetka, pieśniarka i kompozytorka prowadząca Zespół Ludowy Lipiniacy i zespół Lipowy Kwiat w Lipinkach odebrała wyróżnienie za osiągnięcia w dziedzinie animacji kultury. Jej poezja określana jest jako "wielka pieśń o miłości Małej Ojczyzny i Boga", wzrusza i uczy patriotyzmu.
Wyróżniono także znanego Czytelnikom "Dziennika Polskiego" Tadeusza Łuczejko, artystę plastyka, muzyka, kompozytora, grafika i projektanta form przemysłowych. To gorliczanin, pomysłodawca i ojciec Międzynarodowych Prezentacji Muzycznych AMBIENT, które przyciągają do Gorlic kompozytorów i miłośników muzyki elektronicznej na najwyższym, światowym poziomie. Przed laty Tadeusz Łuczejko należał do najbardziej płodnych twórców okładek i ilustracji do książek SF w Polsce. Dziś maluje rzadko, realizując się przede wszystkim jako kompozytor.
Kapituła wyróżniła także ks. Grzegorza Nazara, proboszcza parafii greckokatolickiej w Pętnej, Gorlicach i Rozdzielu doceniając jego osiągnięcia w promocji kultury łemkowskiej. Kapłan organizuje kiermasze i dożynki, współuczestniczył również w realizacji Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Beskidzie Niskim, którego pierwsza edycja odbyła się w ubiegłym roku.
Wyróżnienie odebrał też Tomasz Tarasek, nauczyciel i inicjator wielu akcji kulturalnych, społecznych i ekologicznych w gminie Bobowa. Od ośmiu lat prowadzi szkolny Zespół Teatralny Szpila, należy też do Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Koronka.
- Sztuka jest jak wielkie oko i ucho tego świata. Widzi i słyszy, budzi sumienia - mówił do laureatów zebranych w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach starosta Mirosław Wędrychowicz. - Dziękuję państwu za budzenie w nas życzliwości na świat. Gratuluję wam, jako liderom lokalnym, że dzielicie się z młodym pokoleniem swoimi doświadczeniami i integrujecie społeczności lokalne. Most to konstrukcja o stabilnej podstawie. Przysłowie mówi: "Nie przechodź przez most, zanim do niego nie dojdziesz". Wyróżnione osoby włożyły dużo pracy i serca, żeby do mostu dojść. Ich wkładu w rozwój kultury i promocję powiatu nie sposób przecenić.
Dodajmy, że w poprzednich edycjach Mostów Starosty nagrody główne odebrali m.in. związani z ziemią gorlicką: pisarz Andrzej Stasiuk, kompozytor muzyki filmowej Zbigniew Preisner oraz poeta i pieśniarz Mirosław Czyżykiewicz.
PAWEŁ SZELIGA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski