Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mosty, liny, wieszaki

KACH
Czy w dzisiejszych czasach można jeszcze coś wynaleźć? Rzecznicy patentowi z Akademii Górniczo-Hutniczej zapewniają, że tak. W ubiegłym roku na 48 wynalazków zgłoszonych przez krakowskie uczelnie 45 pochodziło od pracowników AGH.

Wynalazki naukowców z AGH pozwoliły m.in. uratować przed zalaniem Kopalnię Soli w Wieliczce

Czy w dzisiejszych

czasach można jeszcze coś wynaleźć? Rzecznicy patentowi z Akademii Górniczo-Hutniczej zapewniają, że tak. W ubiegłym roku na 48 wynalazków zgłoszonych przez krakowskie uczelnie 45 pochodziło od pracowników AGH.

   Co wymyślają polscy wynalazcy? Do Urzędu Patentowego RP zgłoszono w tym roku np. urządzenie do selektywnego podlewania kwiatków, pułapkę na szkodliwe owady i wieszak na ubrania, który dostosowuje się do marynarek czy płaszczy.
   - Na uzyskanie patentu trzeba czekać. Każde zgłoszenie jest wnikliwie badane. Teraz otrzymujemy decyzje o udzieleniu patentów na wynalazki, które zgłosiliśmy sześć lat temu - mówi Elżbieta Postołek, rzecznik patentowy w Dziale Wdrożeń, Licencji, Patentów i Eksportu AGH.
   Pod względem liczby zgłaszanych projektów wynalazczych Akademia od lat jest w czołówce polskich uczelni technicznych. Dzięki patentom pracowników AGH w górnictwie stosuje się np. nowoczesne liny stalowe oraz prowadnice krążkowe, a w budownictwie drogowym - samozaciskowe uchwyty stożkowe.
   Wiele pomysłów wykorzystuje się także w ciepłownictwie, medycynie i budownictwie. Krakowski most Zwierzyniecki został zbudowany przy wykorzystaniu metody, którą wymyślili i opatentowali właśnie pracownicy tej uczelni.
   - Rozwiązania naszych naukowców pozwoliły uratować przed zalaniem kopalnię w Wieliczce, a także odrestaurować kaplicę Zygmuntowską na Wawelu. W tym przypadku skorzystano z wynalazku masy uzupełniającej kamień - mówi dr Aleksander Suchanek, kierownik Działu Wdrożeń, Licencji, Patentów i Eksportu AGH.
   AGH może się pochwalić 45-50 zgłoszeniami nowych projektów rocznie. Niektórzy pracownicy uczelni mają w swoim dorobku po 12 wynalazków.
   Wiele rozwiązań chronionych patentami bezpośrednio służy człowiekowi. - Dzięki materiałowi opracowanemu przez pracowników AGH udało się wszczepić sztuczną żuchwę osobie, której zdeformował ją rak - opowiada Barbara Kopta, rzecznik patentowy.
   Prof. Józef Hansel z Wydziału Inżynierii Mechanicznej I Robotyki uzyskał ponad 80 patentów. Od 30 lat wymyśla nowe rozwiązania. - I co najważniejsze, wszystkie patenty mają zastosowanie w praktyce i dają zatrudnienie ludziom - podkreśla profesor.
   W ubiegłym roku do Urzędu Patentowego RP zgłoszono 2 779 wynalazków; 2 381 to zgłoszenia krajowe, 398 - zagraniczne.
(KACH)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski