Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Motyle niejadki

Grzegorz Tabasz
Dzisiaj coś o owadach niejadkach. Takich, co nic nigdy nie jedzą. Oczywiście słowo niejadek nie oznacza, że nie mogą być zjedzone…

Potężną grupę poszczących motyli tworzą barczatki i trociniarkowate. Motyle duże i bardzo duże, silnie owłosione. Niektóre o ciekawym wyglądzie zarówno w kwestii kolorystyki i kształtu skrzydeł. To nocne ćmy, które nigdy nie zasmakują nektaru czy innych płynów. Najczęściej nie posiadają narządów gębowych czyli ssawki. Oczywiście nie są to owadzie wersje perpetuum mobile. Energię do życia czerpią z tłuszczu nagromadzonych w poprzednim wcieleniu, w którym egzystowały jako larwy. Włochate gąsienice barczatek żerują na roślinach przez dwa sezony. Wszystkie rośliny jakie zjedzą przetwarzają na tkanki ciała i tłuszcz.

Po przejściu stadium poczwarki zamieniają się w motyla niejadka. Wielkie samice są niekiedy tak ciężkie od jaj, iż latają słabo lub wcale. Siedzą na gałązkach i wabią panów seksualnymi zapachami. Jeszcze ciekawsze życie prowadzą gąsienice trociniarki czerwicy. Są długie na dziesięć centymetrów i grube na dwa palce, co lokuje je w czołówce największych gąsienic Europy. Nagie, bezwłose ciało koloru surowego mięsa cuchnie octem. Przez kilka lat wygryzają chodniki w pniach drzew. Drzewną dietę uzupełniają chętnie mięsem pozyskanego z innych owadów, które niebacznie trafiły w zasięg ostrych żuwaczek larwy. Dorosła ćma może na zapasach tłuszczu funkcjonować nawet prze kilka tygodni.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski