Mówią: wroga droga

BARBARA CIRYT

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Mieszkańcy gminy Zielonki boją się, że po dolinkach będą jeździć tirami, nie rowerami. O nowym szlaku mówią: wroga droga.

KONTROWERSJE. Stowarzyszenie Korzkiew protestuje przeciwko nowej drodze Kraków-Pyrzowice. A województwo nie upiera się przy niej.

Z pomocą Stowarzyszenia Korzkiew sprzeciw przedstawili w województwie. Wczoraj wicemarszałek Roman Ciepiela powiedział, że w przygotowanych planach zagospodarowania przestrzennego województwa nie będzie wpisany żaden wariant tej drogi. - Mieszkańcy niepotrzebnie się niepokoją - twierdzi wicemarszałek Ciepiela.

Województwo przygotowując plan zagospodarowania, zamówiło koncepcję rozwiązań komunikacyjnych na następne dziesięciolecia. Warszawska firma Awe Arup narysowała dwa warianty (z podwariantami) przebiegu drogi łączącej Małopolskę ze Śląskiem. Wójtowie i burmistrzowie Zielonek, Skały, Sułoszowej, Wielkiej Wsi, Jerzmanowic-Przegini, Zabierzowa od początku roku krytykują województwo, że w swoich planach pomija rozbudowę istniejącej drogi Kraków-Olkusz, a planuje nową, która dzieliłaby gminy i degradowała przyrodę.

W Korzkwi (gm. Zielonki) i Ojcowie mieszkańcy i ekolodzy postanowili blokować pomysł władz samorządowych Małopolski. - Skandaliczne jest planowanie drogi w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego, Korzkiewskiego Parku Kulturowego. To degradacja wartościowych terenów. Powstawanie takiej arterii to powolna śmierć parku - mówi Katarzyna Miklaszewska z zarządu Stowarzyszenia Korzkiew.

Przedstawiciele województwa zaznaczali, że to tylko koncepcja i być może żaden z jej wariantów nie będzie realizowany. Wczoraj wicemarszałek Roman Ciepiela mówił, że województwo nie planuje rysować żadnych wariantów nowej drogi. - W planie zagospodarowania będzie tylko zapis ogólny dotyczący poprawy komunikacji między Krakowem a Olkuszem. Nie projektujemy żadnej drogi - zapewnia.

Wójt Zielonek Bogusław Król, który sprzeciwia się pomysłom budowy kolejnej arterii, nieco odetchnął. - Ulga jest minimalna, będę uważnie obserwował prace planistyczne województwa - mówi.

Sprawę nowej drogi analizuje radny sejmiku Kazimierz Czekaj. - Nie można mówić, że nowa droga to plan na rozwiązanie problemów komunikacyjnych za 30 lat. Nie irytujmy ludzi. Potrzebujemy lepszego połączenia ze Śląskiem, ale to można zrobić dużo taniej i ze społeczną korzyścią, doprowadzając do budowy trzeciego pasa autostrady A4 i rozbudowy dróg krajowych Kraków- Zabierzów-Trzebinia, czy Kraków- Olkusz - mówi Czekaj.

KONCEPCJA BEZ ARGUMENTÓWKraków ze Śląskiem łączy kilka dróg: autostrada A4, którą można rozbudować o trzeci pas oraz drogi krajowe nr 79 Kraków-Chrzanów-Bytom i nr 94 Kraków-Olkusz.

Samorząd województwa małopolskiego zlecił opracowanie koncepcji rozwiązań komunikacyjnych i otrzymał propozycję budowy nowej drogi Kraków-Pyrzowice. Dokument, który nie uwzględnia rozbudowy istniejących dróg i nie wskazuje na to argumentów, wykonała firma Awe Arup z Warszawy. Samorząd województwa małopolskiego zapłaci jej za to 330 tys. zł.

barbara.ciryt@dziennik.krakow.pl

Komentarze (7)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

diabeł (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Złodzieje

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mieszkaniec (gość)

Zgłoś naruszenie treści

A moze tym GENIUSZOM od radosnej tworczosci przy wyborach samorzadowych powiedziec ;DZIEKUJEMY;

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

olkuszanin (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Kto odpowie za wrzucenie w przysłowiowe "błoto" 330 000 zł? Za dużo mamy pieniędzy w Małopolsce? Kto wymyśla te głupoty?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Asia (gość)

Zgłoś naruszenie treści

No i poszło w błoto 330 000 zł. Kto za to odpowie? Co wniosły te nieprzemyślane warianty - oprócz denerwowania ludzi i strat czasu? kto musiał zarobić i czyj był to pomysł? Nie ma żadnej...rozwiń całość

No i poszło w błoto 330 000 zł. Kto za to odpowie? Co wniosły te nieprzemyślane warianty - oprócz denerwowania ludzi i strat czasu? kto musiał zarobić i czyj był to pomysł? Nie ma żadnej odpowiedzialności autorów tych pomysłów. Czy to nasze orły - marszałkowie?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mateo (gość)

Zgłoś naruszenie treści

A swoją drogą co za kretyn wrysował te drogi?
Najlepiej przez główną nawę kościoła w Giebułtowie.
No cóż fachowcy że hej.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści

To radny Czekaj jest za rozbudową drogi przez Zabierzów...?
A mówił, że za obwodnicą Zabierzowa !

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Warszawa to niech sobie robi drogi u siebie a nie niszczy terenów wokół Krakowa ,bo oni potrzebują dostać się do Zakopanego.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo