Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mówić świadomie

Redakcja
Dziś w Akademii Ekonomicznej w Krakowie już po raz drugi rozpoczynają się warsztaty z emisji głosu dla pracowników naukowo-dydaktycznych. Cykl zajęć poprowadzi Anna Sokołowska, aktorka Teatru im. Słowackiego. Jak sama mówi, będzie dzielić się 35-letnim doświadczeniem w dziedzinie prawidłowego mówienia.

Rozmowa z ANNĄ SOKOŁOWSKĄ, aktorką

-**Pierwsze z**pięciu spotkań poświęcone zostanie "świadomemu mówieniu". Co to oznacza?
- Umiejętnie wydobywając głos, mamy wpływ na jego barwę i natężenie. Świadomie używając głosu, uruchamiamy do tego nie tylko struny głosowe, ale i rezonatory głowowe oraz piersiowe. Człowiek jest instrumentem muzycznym; określa się nawet, że jest to instrument idiofoniczny, który samodzielnie wytwarza dźwięki.
-**Dlaczego prawidłowa emisja głosu jest tak ważna?
- Wykładowca, który ma ciekawą barwę głosu, moduluje go i wyraźnie artykułuje dźwięki, jest o wiele chętniej słuchany przez studentów. Jeśli mówimy jednym tonem i niewyraźnie, to słuchaczom trudno skoncentrować się na nawet najciekawszym merytorycznie wykładzie.
-**Jakie błędy popełniamy najczęściej?
- W dzisiejszych czasach bardzo często przebywamy w pomieszczeniach z dużym natężeniem dźwięków. Staramy się przedrzeć przez hałas, mówimy coraz głośniej i uszkadzamy sobie struny głosowe. Niedbale artykułujemy dźwięki, więc chcąc być lepiej zrozumianym, znów podnosimy głos. Nie wykorzystujemy też całej objętości płuc. Nasz oddech zazwyczaj jest krótki.
-**Jaki program zajęć przygotowała Pani dla wykładowców?
- Będą ćwiczenia oddechowe, artykulacyjne i fonacyjne. W programie są również elementy śpiewu, które pomogą w odnalezieniu odpowiedniej barwy. Planuję prowadzić zajęcia ułatwiające pokonywanie większej i mniejszej przestrzeni głosem, czyli od szeptu do głośnego mówienia. Ostatnie spotkanie poświęcę higienie głosu.
-**Na**czym polega higiena**głosu?
- Przede wszystkim na systematycznych ćwiczeniach. Wstając rano, powinniśmy rozgrzać struny głosowe chociażby przez murmurando. Jeśli codziennie, bez przygotowania, kilka godzin pracujemy głosem, to sami go niszczymy. Ważne są również ćwiczenia oddechowe. Trzeba nauczyć się wykorzystywania przepony. Osoby, dla których głos jest narzędziem pracy powinny unikać powietrza o dużej wilgotności, wysokiej temperatury lub powietrza zanieczyszczonego. W razie problemów musimy skorzystać z porady lekarza laryngologa i foniatry.
-**Czy jest coś, co uniemożliwia pracę nad**własnym głosem?**
- Nie. Oczywiście, najlepiej ćwiczyć głos i artykulację już od dziecka, poprzez śpiewanie, ale nigdy nie jest za późno, by pozbyć się niewłaściwych nawyków. Budowa aparatu głosowego jest niezależna od nas i uwarunkowana anatomicznie, natomiast na inne rzeczy możemy wpływać przez świadome ćwiczenia.
Rozmawiała: NATALIA ADAMSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski