Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możemy mieć balkon cały w kwiatach

(MK)
O tak ukwieconym balkonie warto pomyśleć już dzisiaj
O tak ukwieconym balkonie warto pomyśleć już dzisiaj Fot. 123rf
Ogród w domu. Ziemia w pojemnikach powinna być wymieniana każdego roku, rośliny w ciągu sezonu wyciągają z niej wszystkie składniki.

Balkon bez kwiatów, na co zwracaliśmy uwagę już w minionym tygodniu, jest smutny. Posadźmy więc na nim wiosenne kwiaty: bratki, tulipany, stokrotki lub narcyze. Będą cieszyć oczy aż do czasu, kiedy zastąpimy je typowo balkonowymi roślinami jak pelargonie czy surfinie

Jeżeli chcemy, by wysiłek związany z sadzeniem oraz pielęgnacją kwiatów balkonowych okazał się sukcesem, o tym, co posadzimy w skrzynkach, pomyślmy już teraz.

Najpopularniejszą rośliną balkonową jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet.

Pelargonie kwitną od wczesnego lata do pierwszych przymrozków, rzadko chorują, nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Pelargonia jest też wytrzymała na suszę, dobrze znosi silne nasłonecznienie i nawet największe upały.

W centrach ogrodniczych i na giełdach kwiatowych znajdziemy wiele odmian z kwiatami w kolorach czerwonym, różowym, cielistym i białym. Efektownie prezentują się pelargonie zwisające (bluszczolistne). Niektóre odmiany mogą rosnąć nawet 3 metry w dół. Odmiany o pełnych kwiatach są krótsze i dorastają do metra długości.

Jako podłoże można zastosować uniwersalną ziemię do roślin balkonowych lub specjalną dla pelargonii. Możemy też posadzić na balkonie pelargonie pasiaste lub pelargonie wielkokwiatowe zwane angielskimi, albo pelargonie pachnące. Mają one niepozorne kwiaty, ale za to ozdobą są efektowne liście wydzielające piękną woń.

Innym popularnym, mało kłopotliwym kwiatem balkonowym jest surfinia. Surfinie kwitną bardzo obficie, ich kwiaty są efektowne, w wielu kolorach. Lubią dużo słońca i mało opadów, ale muszą być obficie podlewane, najlepiej specjalnym nawozem do surfinii.

Jako podłoże poleca się zastosować specjalną ziemię dla surfinii. W wilgotne lata surfinia może chorować na choroby grzybowe.

Begonie bulwiaste mają przepiękne kwiaty przypominające róże. Bywają one we wszystkich odcieniach czerwieni, różu, żółci czy bieli. Kwitną od czerwca do końca września, mogą z powodzeniem rosnąć na północnym balkonie.

Szczególnie warto polecić na balkony, loggie i tarasy odmianę begonii bulwiastej o zwisających pędach. Trzeba jednak pamiętać, że są to rośliny delikatne i wymagające odpowiedniej pielęgnacji.

Pośród kwiatów balkonowych popularnością cieszą się także lobelie, zwłaszcza odmiany o zwisających pędach, fuksje (lubią cień, a ich kwiaty odznaczają się oryginalnym kształtem i barwami), aksamitki, nasturcje, a z pnączy kobea, wilec purpurowy oraz fasola wielokwiatowa.

Efektowne, choć dość trudne w uprawie balkonowej pnącza to powojniki. Najodpowiedniejsze są jego odmiany o długim okresie kwitnienia, ale niezbyt mocno się rozrastające. Ważne jest też zapewnienie roślinie odpowiednich warunków wegetacji.

Przede wszystkim przy sadzeniu należy dobrać właściwy pojemnik. Im będzie on większy, tym lepsze będą warunki rozwoju powojnika. Pojemność donicy dla jednego okazu powinna wynosić przynajmniej 20 litrów.

Najodpowiedniejsze do uprawy roślin balkonowych są skrzynki drewniane.

Skrzynki z tworzyw sztucznych są lekkie, łatwo utrzymać je w czystości, jednak ich cienkie ścianki pod wpływem promieni słonecznych prędko się nagrzewają. Nagrzewa się również ziemia, która szybko przesycha, oraz korzenie roślin. W dnie plastikowej skrzynki konieczne są otwory o średnicy jednego centymetra, co zapobiega gromadzeniu się nadmiaru wody, który może być powodem gnicia korzeni.

Ziemia w pojemnikach powinna być wymieniana każdego roku, ponieważ rośliny w ciągu jednego sezonu wyciągają z niej wszystkie składniki pokarmowe. Najlepsza ziemia do skrzynek to inspektowo- -kompostowa z domieszką ziemi darniowej i piasku (gotowe mieszanki można kupić praktycznie we wszystkich centrach ogrodniczych).

Przed nasypaniem jej do pojemników, otwory w dnie przykrywamy kawałkami potłuczonej doniczki lub szkła (dziurki muszą być drożne, aby nadmiar wody mógł wypłynąć). Potem na dno sypiemy warstwę keramzytu lub żwiru i dopiero wtedy ziemię.

Niezmiennie popularna pelargonia

Niewiele wymagające i lubiane surfinie

Delikatne begonie oraz inne efektowne rośliny

W czym uprawiamy nasze rośliny balkonowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski