Możemy pomóc

Redakcja
W zniszczonym mieście Otsuchi, w prefekturze Iwate Fot. Asahi Shimbun (PAP/EPA)
W zniszczonym mieście Otsuchi, w prefekturze Iwate Fot. Asahi Shimbun (PAP/EPA)
Udostępnij:
Jak można pomóc Japończykom? Do Konsulatu Honorowego Japonii w Krakowie zwraca się z tym pytaniem wielu mieszkańców Małopolski.

W zniszczonym mieście Otsuchi, w prefekturze Iwate Fot. Asahi Shimbun (PAP/EPA)

- W porozumieniu z Ambasadą Japonii w Warszawie uznaliśmy, że obecnie najbardziej sensowne będzie wsparcie finansowe dokonywane na konta Japońskiego lub Polskiego Czerwonego Krzyża. Z tego źródła najszybciej trafi do najbardziej poszkodowanych. Kiedy pojawią się inne możliwości udzielenia pomocy dla ofiar kataklizmu, powiadomimy o tym Małopolan - mówi prof. Krzysztof Ingarden, konsul honorowy Japonii w Krakowie.

W pomoc dla ofiar katastrofalnego trzęsienia ziemi i tsunami zaangażowały się Muzeum Manggha i Fundacja Kioto - Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz oraz Konsulat Honorowy Japonii w Krakowie. Będą organizowane koncerty i akcje charytatywne. Pierwszym tego typu wydarzeniem artystycznym w piątek, o godz. 18.00, będzie spektakl Shinnai Buyo (Sjinnai - to jeden z tradycyjnych gatunków śpiewanej narracji z akompaniamentem shamisenu; Buyoo - to japońska tradycyjna sztuka sceniczna będąca połączeniem tańca i pantomimy) w wykonaniu artystów japońskich pod kierunkiem Wakasanojo Tsuruga XI. Wprowadzenie do przedstawienia wygłosi prof. Estera Żeromska.

Swoje przedsięwziecie artystyczne planuje także Kostiumowa Agencja Artystyczna "Gejsza-art". 3 maja o godz. 17 organizuje ona koncert charytatywny "Kraków dla Japonii". - Koncert połączy muzykę japońską z tańcami i sztukami walki. Będzie można zobaczyć pokaz tańca gejsz: z gałązkami wiśni, parasolkami i wachlarzami. Zaprezentujemy muzykę japońską graną na instrumentach smyczkowych, jak również na sprowadzonych z Japonii shamisenach. Oprócz gejsz i sportowców, którzy w atrakcyjny sposób pokażą nam elementy walk wschodnich (kendo, aikido, karate, kyudo), zobaczymy też tnących mieczami maty samurajów, małych karateków w układzie choreograficznym mistrza karate - Pawła Janusza - oraz muzyków grających na sprowadzonym z Japonii koto i shakuhachi - zachęca Małgorzata Piekarczyk z Agencji Artystycznej Gejsza-art.

Od dziś w biurze Muzeum Manggha przy ul. M. Konopnickiej 26 w Krakowie, w godzinach otwarcia Muzeum, jest wystawiona księga kondolencyjna.

- Serdecznie dziękuję wszystkim za okazane dotąd wyrazy współczucia i wsparcia dla poszkodowanych w Japonii - mówi Krzysztof Ingarden.

www.gejsza-art.pl

(EP)

Gdzie można dokonywać wpłat:

WPŁATY BEZPOŚREDNIO DO JAPONII

Wpłaty przeznaczone na bezpośrednią pomoc finansową dla poszkodowanych (Japoński Czerwony Krzyż przekaże wpłaty komitetom samorządowym ds. podziału pomocy finansowej, które z kolei wypłacą je poszkodowanym). Jeżeli potrzebują Państwo potwierdzenia wpłaty, proszę wpisać tę informację w tytule przelewu.
Name of Bank: Sumitomo Mitsui Banking Corporation; Name of Branch: Ginza; Account No.: 8047670 (Ordinary Account); SWIFT Code: SMBC JP JT; Payee Name: The Japanese Red Cross Society; Payee Address: 1-1-3 Shiba-Daimon Minato-ku, Tokyo JAPAN

WPŁATY PRZEZNACZONE NA WSPARCIE DZIAŁAŃ RATUNKOWYCH JAPOŃSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA

Jeżeli potrzebują Państwo potwierdzenia wpłaty, proszę wpisać tę informację w tytule przelewu.

Name of Bank: Sumitomo Mitsui Banking Corporation, Name of Branch: Ginza; Account No.: 8047705 (Ordinary Account); SWIFT Code: SMBC JP JT; Payee Name: The Japanese Red Cross Society; Payee Address: 1-1-3 Shiba-Daimon Minato-ku, Tokyo JAPAN

WPŁATY W POLSCE

Osoby, które pragną przekazać środki pieniężne za pośrednictwem Polskiego Czerwonego Krzyża - proszone są o bezpośredni kontakt z PCK (Polski Czerwony Krzyż, tel. 22 326 13 82, www.pck.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie