Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możesz bez kłopotu sprawdzić swój stan trzeźwości przed jazdą

Bogusław Kwiecień
Rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu Małgorzata Jurecka podkreśla, że korzystanie z bezpłatnego samoobsługowego alkomatu w poczekalni jest bardzo proste
Rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu Małgorzata Jurecka podkreśla, że korzystanie z bezpłatnego samoobsługowego alkomatu w poczekalni jest bardzo proste Bogusław Kwiecień
Małopolska zachodnia. Alkomaty w komendach i komisariatach są ogólnodostępne i bezpłatne. Badanie można zrobić całkowicie anonimowo.

W Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu i czterech podległych jej komisariatach w Brzeszczach, Kętach, Chełmku i Zatorze od tygodnia kierowcy zanim siądą za kierownicę, mogą sprawdzić swój stan trzeźwości, korzystając z ogólnodostępnych alkomatów.

W poczekalni

Urządzenia są zainstalowane w poczekalniach policyjnych siedzib. - Kierowca może poddać się próbie badania trzeźwości całkowicie anonimowo. Takie badanie nie jest nigdzie odnotowywane - zapewnia Małgorzata Jurecka, rzecznik KPP w Oświęcimiu.

Policjanci zapewniają, że obsługa alkomatu jest bardzo prosta. Instrukcja pokazuje krok po kroku na wyświetlaczu. Wystarczy wyciągnąć plastikową rurkę, umieścić w oznaczonym do tego celu otworze i dmuchnąć. Za chwilę na wyświetlaczu pojawi się wynik. Trzy lampki zapalają się dodatkowo w zależności od zawartości alkoholu we krwi. Kolor zielony oznacza, że kierowca może spokojnie ruszyć w drogę, żółty i czerwony, że nie powinien tego robić.

- W ciągu pierwszych kilku dni z alkomatu w oświęcimskiej komendzie skorzystało kilkadziesiąt osób - zaznacza Małgorzata Jurecka.

Nowe alkomaty ułatwią z pewnością życie kierowcom. Dotąd, gdy chcieli się zbadać na komendzie, musieli zgłosić się do dyżurnego, który ma też inne obowiązki. Badanie zabierało nawet do kilkunastu minut. Teraz cała wizyta na komendzie lub w komisariacie zamyka się w kilkudziesięciu sekundach.

Zakup pięciu urządzeń sfinansowało oświęcimskie starostwo. Kosztowały około 15 tys. zł. - Postanowiliśmy w ten sposób wyjść naprzeciw wszystkim świadomym kierowcom, którzy chcą mieć pewność, że siadają za kierownicę trzeźwi - mówi starosta Zbigniew Starzec.

Gdzieniegdzie całą dobę

W Oświęcimiu, Brzeszczach i Kętach kierowcy mogą się przebadać przez całą dobę. W Chełmku i Zatorze jest taka możliwość od godz. 7 do 16, kiedy pracują komisariaty. W innej porze są tam tylko funkcjonariusze z patrolu. Akurat mogą być na interwencji. Numery do nich są wywieszane na drzwiach.

W Chrzanowie alkomat jest od roku. W sumie w tym czasie wykonano tu 3930 badań trzeźwości.

- Średnio dziennie przychodzi 11-12 osób, w weekendy ta liczba rośnie - wylicza Robert Matyasik, rzecznik KPP w Chrzanowie.

Przerwa w Trzebini

Do niedawna taka możliwość była także w Trzebini. Obecnie urządzenie znajduje się w kalibracji. Potem ma być zainstalowane w nowej siedzibie komisariatu. Być może w przyszłym roku będzie także w komisariacie w Libiążu.

W powiecie olkuskim od ponad roku kierowcy mogą sprawdzić stan trzeźwości w komendzie powiatowej w Olkuszu oraz w komisariatach w Bukownie, Kluczach i Wolbromiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski