Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możesz sam sprawdzić jakość wody

Magdalena Kmita-Kulesza
Wodę powinni badać ci, którzy czerpią ją z własnych ujęć
Wodę powinni badać ci, którzy czerpią ją z własnych ujęć Fot. 123rf
Praktyczne rady. Gdy mamy problemy z wodą, warto rozważyć zastosowanie filtra, który radykalnie poprawi jej jakość

O tym, że mamy wodę, która jest zbyt bogata w związki mineralne może świadczyć przesuszona skóra, biały nalot na naczyniach czy metaliczny posmak herbaty.

Szkodliwy wapń i chlor
Nadmiar związków wapnia, magnezu czy zanieczyszczenia mechaniczne mogą zepsuć nie tylko smak i zapach wody, ale także doprowadzić do szybkiego zużycia urządzeń AGD jak i kotłów centralnego ogrzewania. – Gdy mamy problemy z __wodą, warto rozważyć zastosowanie filtra, które poprawi jej jakość – wyjaśnia Zofia Czechowicz, specjalistka ds. jakości firmy UST–M.

– Może się zdarzyć, że woda dostarczana do naszych domów przepływa przez podłoże wapienne. Wtedy będzie zawierać nadmiar związków wapnia i magnezu, co skutkuje dużą jej twardością.

Do uzdatniania wody często stosuje się chlor, a jego nadmiar psuje smak i zapach wody. Na jakość wody może wpływać także stara instalacja domowa. Jeśli nie wiemy, jaka jest jakość wody, co dotyczy głównie tych, którzy czerpią ją z własnych studni, to możemy sami wykonać prosty test określający jej parametry. Taki test możemy kupić w sklepach budowlanych lub hydraulicznych. Przedstawiamy kilka prostych testów. W opakowaniu Test-1 są trzy paski. Każdy z nich bada inny parametr wody – twardość ogólną, zawartość chloru i odczyn PH. __

Wystarczy zanurzyć pasek w wodzie z kranu o temperaturze 15-25 st. Po 2 sekundach test należy wyjąć, ściągnąć z niego nadmiar wody i po 60 sekundach odczytać wynik.

Na opakowaniu znajduje się instrukcja, jak należy interpretować wyniki. Test kosztuje ok. 15 zł. Test paskowy pomoże, gdy korzystasz z wody z ujęcia własnego.

Test-4 to pasek określający zawartość żelaza w wodzie, trzy paski do badania zawartości manganu, a także zbiornik na badaną wodę oraz instrukcję przeprowadzenia testów. Koszt testu to ok. 26-30 zł.

Test-T jest kropelkowym badaniem twardości wody. Zawiera zbiorniczek ze specjalnym płynem, pojemnik na wodę i strzykawkę.

Jak zrobić test? Czy jest to zadanie skomplikowane? Otóż nie. Do pojemnika na wodę odmierzamy strzykawką 5 ml wody, a następnie zakraplamy płyn.

Dokładnie odmierzamy liczbę wlanych kropli płynu do momentu, aż woda zmieni kolor z brunatnego na zielony. Liczba dodanych kropli wskazuje precyzyjnie na stopień twardości wody. Skala podana na opakowaniu pomoże określić, czy woda jest twarda i w jakim stopniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski