Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możliwości dla seniorów są nieograniczone

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Joanna Sadowy- współzałożycielka fundacji „Nie dzieli Nas Wiek”
Joanna Sadowy- współzałożycielka fundacji „Nie dzieli Nas Wiek” Fot. Marcin Banasik
Rozmowa kroniki

- Czy seniorów trzeba namawiać do aktywności?

- Coraz mniej. Od kiedy miasta zaczęły wprowadzać politykę prosenioralną, aktywność osób starszych bardzo się zwiększyła. Dzisiaj osoby na emeryturze mają nieograniczone możliwości spędzania wolnego czasu. Dzięki działalności instytucji wspierających aktywność osób starszych, możemy liczyć na tańsze bilety, na przykład do teatru czy też do opery. Jeszcze kilkanaście lat temu takie wsparcie było rzadkością.

- W jaki sposób miasto wspiera osoby starsze?

- Urząd miasta dofinansowuje centra aktywności senioralnej. W Krakowie mamy 16 takich ośrodków, a docelowo ma ich być 54, po trzy w każdej dzielnicy. W każdym centrum zapisanych jest co najmniej 70 osób. W ramach przynależności do centrum seniorzy niektóre atrakcje mają zupełnie za darmo. Takie zachęty powodują, że emeryci szybciej i chętniej decydują się na wyjście z domu.

- A w jaki sposób rodziny pomagają osobom starszym w ich aktywności?

- W tym temacie też sporo zmieniło się na lepsze. Dawniej, kiedy dziadek czy babcia chcieli wyjść i coś zrobić, to od dzieci i wnuków najczęściej słyszeli: „A po co ty tam idziesz?”. Dziś młodzi chętniej namawiają starszych do wyjścia z domu. Ba! Nawet proponują pomoc i opiekę, jeśli babcia czy dziadek mają problemy z chodzeniem.

- Kogo bardziej ciągnie do aktywności w starszym wieku - kobiety czy mężczyzn?

- Różnica nie jest duża, ale to panie chętniej wychodzą do ludzi, lubią towarzystwo i łatwiej odnajdują się w nowym środowisku. Panowie nie są gorsi, jednak wśród nich zawsze znajdzie się kilku takich, którzy - zamiast nauki tańca lub pobytu na basenie - wolą siedzieć przed telewizorem.

- W Krakowie z roku na rok przybywa seniorów. W jaki sposób miasto dostosowuje się do potrzeb osób starszych?

- Trzeba zauważyć, że taki trend będzie się utrzymywał przez najbliższe lata. Osób starszych będzie coraz więcej. Na pewno łatwiej nam jest korzystać z różnych instytucji. W nowej operze jest winda. Dla ludzi młodych to żadna rewelacja, ale dla wielu 70- czy80-latków to udogodnienie, dzięki któremu znów mogą wybrać się na ulubionego solistę. Schody to dla wielu trudność nie do pokonania. Młodzi dziś ludzie przekonają się o tym dopiero po przekroczeniu pewnego wieku.

- Na jakie formy aktywności mogą liczyć krakowscy seniorzy?

- Łatwiej byłoby powiedzieć, na co nie mogą liczyć. Wachlarz możliwości jest bowiem ogromny. Można zapisać się na kurs tańca - od klasycznego do salsy i zumby. Miłośnicy wycieczek mogą zwiedzić każdy zakątek naszego kraju i Europy. Na głodnych wiedzy czekają wykłady, prelekcje i spotkania z ciekawymi ludźmi. To wszystko czeka na seniorów. Jedyny warunek - to chcieć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski