Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Można przycinać drzewa

(DD)
Już teraz zawieśmy w ogrodzie i pod dachem domu budki lęgowe dla ptaków. Im dłużej skrzynka wisi, tym większa szansa na jej zajęcie
Już teraz zawieśmy w ogrodzie i pod dachem domu budki lęgowe dla ptaków. Im dłużej skrzynka wisi, tym większa szansa na jej zajęcie Fot. 123RF
Ogród. Luty to miesiąc, kiedy zima trzyma jeszcze mocno, ale ogrodnikom pracy przybywa. Niektórzy przygotowują się już do wiosny, pamiętając o skrzydlatych mieszkańcach ogrodu.

W lutym, w słoneczne dni, kiedy nie ma mrozu, można zacząć przycinać drzewa i krzewy. Warto też pobielić pnie drzew owocowych, by zapobiec pękaniu kory. Bielenie zapobiega także powstawaniu innych – słonecznych – uszkodzeń: oparzeń. Wczesnowiosenne oparzenia mogą niekiedy obejmować duże fragmenty powierzchni kory, powodując ciężkie uszkodzenie drzewa, a nawet jego zniszczenie, zwłaszcza gdy zostało nimi dotknięte młode drzewo. Z pędów drzew usuwamy suche i zgniłe zeszłoroczne owoce, gdyż są źródłem chorób.

W czasie słonecznych dni można też rozpocząć przycinanie drzew owocowych. Wycinamy wybujałe jednoroczne pędy i gałązki rosnące do wnętrza korony. W luźniejszej koronie owoce będą dobrze nasłonecznione, co uchroni je przed chorobami.

Roślinom, zwłaszcza zimozielonym i iglastym może brakować teraz wody – słońce niekiedy przygrzewa dość mocno, a jednocześnie ziemia wciąż jest zmarznięta, więc rośliny nie mogą uzupełnić jej strat. Dlatego w czasie odwilży trzeba krzewy w ogrodzie obficie podlewać. Należy również uzupełnić wodę w pojemnikach, w których zimują rośliny wodne przechowywane w pomieszczeniach. Już teraz należy obficiej podlewać rośliny w pojemnikach, które są przechowywane w domu. Przenosimy je w cieplejsze miejsce, a gdy pojawią się młode pędy – możemy zrobić sadzonki.

W lutym warto też zajrzeć do sklepów ogrodniczych – jeśli nosimy się z zamiarem kupna urządzeń i narzędzi ogrodniczych, właśnie o tej porze można spokojnie dokonać wyboru. Aby uniknąć spiętrzenia wydatków, przygotujmy również odpowiednie zapasy nawozów mineralnych.

Dbajmy także o trawnik. Należy systematycznie rozbijać skorupę śnieżną, która się tworzy, gdy nocą zamarza nadtopiony w dzień śnieg. Zapobiegnie to powstawaniu pleśni śniegowej, która może zniszczyć trawnik.

Skrupulatnie przeglądamy przechowywane cebule, bulwy i karpy. Te, które mają oznaki chorób – wyrzucamy. W lutym można wnieść do domu doniczki z kwiatami cebulowymi, które były dołowane w ogrodzie. W momencie wnoszenia tulipany powinny mieć ok. 6 cm wysokości, a pomiędzy liśćmi dający się wyczuć pąk kwiatowy.

W tym miesiącu należy wykonać większość prac związanych z przygotowaniem nasion warzyw do wysiewu. Jeśli zebraliśmy nasiona, a nie zdążyliśmy ich posegregować, teraz nadeszła pora przeglądu i sortowania według wielkości – odrzucamy te, których wygląd lub zapach budzi wątpliwości. Warto też poddać nasiona próbie kiełkowania, przy zachowaniu optymalnej temperatury, która dla większości nasion warzywnych powinna wynosić 18-25 st. Nasiona kopru, pietruszki, selera przez dwie doby moczymy w wodzie, wymieniając ją regularnie co cztery godziny. Rzodkiewka powinna skiełkować na drugi, trzeci dzień, buraki ćwikłowe – na czwarty, marchew – na piąty, a pietruszka, seler, pasternak i cebula – w siódmym dniu po wysiewie.

Luty to najodpowiedniejsza pora wysiewu na rozsadę porów i selerów korzeniowych, a także papryki i bakłażana. Na ostatnie dni lutego zaplanujmy wysiew pomidorów odmian wysokopiennych. Wysiejmy na rozsadę również nasiona kwiatów jednorocznych, np. takich jak: niecierpek Wallera, kobea, lobelia, szałwia, tunbergia, cyneraria.

Pomyślmy także o skrzydlatych mieszkańcach ogrodu – już teraz zawieśmy w ogrodzie i pod dachem domu budki lęgowe dla ptaków. Im dłużej skrzynka wisi, tym większa szansa na jej zajęcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski